Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Minister Žiga v kolotoči únikov DPH

Nová vláda Petra Pellegriniho chce nadviazať na boj proti daňovým podvodom, ktorý bol prioritou aj predošlých vlád Roberta Fica. Členom týchto vlád bol aj minister Peter Žiga (Smer-SD). Ako minister hospodárstva pokračuje v kabinete P. Pellegriniho. Pred mesiacmi týždenník TREND poukázal na dve kontroly daniarov v jeho drevárskej firme Taper, ktoré konštatovali porušenia zákonov a naznačovali úniky na DPH. Daniari navrhovali pôvodne dorubiť Taperu DPH za niekoľko stoviek tisíc eur. Minister P. Žiga sa bránil, že sa jeho firma stala len obeťou pochybného dodávateľa, ktorý si nesplnil daňové povinnosti. Taper podal odvolanie a nesúhlasil s výsledkami kontrolórov.

30.03.2018, 04:54 | Xénia Makarová | Zuzana Petková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 15

TREND sa aktuálne dostal k ďalšiemu, v poradí už tretiemu prípadu, kde daniari dorubili Taperu DPH. Tento prípad o účtovníctve ministrovej firmy vypovedá už jasnejšie. O tom, že si Taper umelo znižoval daňovú povinnosť a neoprávnene si vypýtal vratku DPH za takmer 30-tisíc eur, totiž rozhodol Krajský súd v Košiciach.

Sporný predaj do cudziny

O spore medzi Taperom a Finančnou správou rozhodol súd ešte v októbri 2017. TREND si rozsudok vyžiadal cez infozákon.

Ide o daňovú kontrolu za január 2013, ktorá odhalila podobnú schému, na akú týždenník v súvislosti s Taperom poukázal aj pri iných dodávkach dreva. Daňoví úradníci prišli na to, že Taper si od štátu vypýtal nadmerný odpočet, teda vratku DPH za zhruba 80-tisíc eur, avšak takmer 30-tisíc eur sa týkalo faktúr, ktoré sa daniarom nepozdávali a neuznali ich. Firma totiž nedokázala podľa nich dostatočne preukázať, že obchod s drevom nebol len fiktívny. Taper sa s Finančnou správou súdil, ale neuspel. Proti rozhodnutiu sa ďalej odvolal.

Taper mal nakúpiť drevo od slovenských dodávateľov a následne ho predať do Českej republiky ďalšej firme. Pri cezhraničnom predaji sa DPH ďalej „neposúva“, teda sa uskutočňuje bez DPH. No posledný slovenský článok obchodu má právo požiadať o vratku DPH, keďže daň zaplatil v cene dreva, keď ho sám nakúpil.

Zdroj: Vladimír Benko

Takto vznikla Taperu vratka DPH za január 2013. Podľa súdu však k ničomu takému nedošlo, naznačuje, že vývoz zo Slovenska bol len fiktívny. „Na základe predložených dokladov a vykonaného dokazovania sa preukázalo, že tovar – ihličnatá guľatina nebol prepravený z tuzemska do iného členského štátu EÚ,“ uvádza sudca. V čase údajného dodania bol podľa neho tovar už na území Českej republiky, nebol teda prevážaný cez hranice, a teda nemohol byť oslobodený od dane.

Neprehliadnite

Ministrovej firme drevo dodala spoločnosť Valtari Investments. Vznikla len tri mesiace pred dodaním dreva a sídlila v luxusnom apartmánovom dome v bratislavskej Petržalke. Predtým malo drevo podľa informácií z rozhodnutia súdu prejsť ešte cez viaceré firmy, ktorých podnikanie sprevádzajú pochybnosti. Boli vzájomne personálne prepojené, teda vlastník jednej firmy bol konateľom druhej, ku ktorej sa drevo presunulo. Prípadne predošlí dodávatelia zanikli podozrivým spôsobom. Valtari Investments zanikla vlani v októbri zlúčením s inou firmou.

Dopravca označený omylom

Daniarom tiež nesedeli údaje pri doprave. Ako jeden z hlavných prepravcov dreva v januári 2013 bola napríklad uvedená spoločnosť Harry, v tom čase už v konkurze. Správkyňa firmy podľa rozhodnutia súdu uviedla, že „je správkyňou od 26. 9. 2012 a nikdy počas výkonu funkcie správcu táto spoločnosť nevykonávala žiadnu prepravu“. Táto firma však prenajímala vozidlá spoločnosti BA-Holz, ktorá bola jedným z dodávateľov dreva. Firma priznala, že dopravu zabezpečovala sama a že firma Harry ako dopravca „bola označená omylom“. Táto firma (BA-Holz) zabezpečila celú dopravu do Českej republiky. Drevo naložila, previezla a vyložila v sklade českého odberateľa. Aj preto, že nie Taper, ale BA-Holz zabezpečil dopravu do Čiech, daniari časť vratky DPH Taperu spochybnili.

Čudná bola aj ďalšia firma v reťazci – Adams Corp. Podľa správcu dane bola nekontaktná. Jej konateľ sa mal zdržiavať na českej adrese, z ktorej sa vykľul bytový dom a skutočné miesto pobytu sa nepodarilo zistiť. Adams Corp bola z obchodného registra vymazaná, zlúčila sa so žilinskou firmou, ktorej konateľom bol český občan. Ani jeho sa nepodarilo zastihnúť.

Sudca v rozhodnutí naznačuje, že celý tok dreva mohol byť fiktívny 

Cez Adams Corp prichádzalo do reťazca drevo nejasného pôvodu. Guľatina, s ktorou sa obchoduje, musí byť označená takzvanou ciachou. Vďaka nej je jasné, kde a kým bola vyťažená. Na predložených dokumentoch bola ciacha Lesov SR, odštepného závodu Čadca. Preverované ciachy síce pochádzali z ich expedičných skladov, ale v uvedených rokoch tento štátny podnik s Adams Corp vôbec neobchodoval. Práve Adams Corp toto čudné drevo predal firme BA-Holz, tá Valtari Investments a tá neskôr ministrovej firme.

Sudca v rozhodnutí naznačuje, že celý tok dreva mohol byť fiktívny.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Rubrika Téma

Tagy Peter Žiga, Taper