Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kryptosvet čaká regulácia. Prečo by sa investori mali mať na pozore

Keď chce firma získať investorov, aby sa mohla rozvíjať, musí ponúknuť akcie na trhu. Na to potrebuje pomoc od banky, ktorá ju pre budúcich investorov preklepne, odhadne cenu, navrhne, koho osloviť a väčšinou sama časť akcií aj kúpi. Akcie musia spĺňať reguláciu, inak firme hrozia súdy a pokuty. Aj preto IPO, prvotný úpis akcií, vidieť na slovenskom trhu veľmi málo, ide o nákladný a náročný proces.

07.04.2018, 13:57 | © 2018 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

V posledných zhruba dvoch rokoch našli technologické firmy jednoduchší a predovšetkým neregulovaný nástroj, ako nový kapitál získať s oveľa menšou námahou: namiesto akcií ponúkajú záujemcom nové kryptomeny. Mince si „investori“ môžu kúpiť so zľavou s prísľubom, že ako sa firma bude zhodnocovať, budú rásť aj ceny na ňu naviazanej kryptomeny. Podľa vzoru IPO hovoria takémuto zberu financií ICO. Často ide o projekty naviazané na blockchain, technológiu poháňajúcu bitcoin, a jeho využitie v oblasti financií či technológií.

V kombinácii s boomom záujmu o bitcoin a jeho alternatívy v minulom roku ide o lákavý sľub, množstvo nových projektov dostalo od drobných investorov desiatky miliónov eur. Lákadlom je potenciál vysokých výnosov, ktoré bolo vlani vidieť pri bitcoine (odvtedy jeho cena výrazne spadla) a tiež šanca „byť pri tom“ v kombinácii s jej obmedzeným trvaním.

Divoký Západ

Ako varujú viaceré európske aj americké regulačné úrady, investori by si mali byť vedomí, že vstupujú na úplne neprebádané územie. ICO nemajú pravidlá ani záruky. Aj Národná banka Slovenska si všimla zvýšený záujem Slovákov o nákupy kryptomien.

Uprostred marca upozornila, že „výmeny alebo nákupy virtuálnych mien predstavujú vlastné podnikateľské riziko investorov a peniaze investorov nie sú ničím chránené. Na výplaty prípadných náhrad za straty spôsobené týmito výmenami alebo nákupmi nie je žiadny zákonný nárok.“

ICO nie je IPO

Kým pre ICO nejestvujú žiadne pravidlá, pri primárnej ponuke akcií (IPO) musí majiteľ firmy zverejniť najmenej tieto údaje:

 • majitelia a manažment firmy
 • výnosy a náklady za uplynulé obdobia, všetko overené audítorom
 • očakávanú ziskovosť a rast do budúcnosti
 • nízky pomer medzi dlhmi a aktívami
 • dlhodobý biznis plán
 • pravidlá vyplácania dividend

Príkladom, ako veľmi sa môže IPO líšiť od predaja kryptomien, môže byť nedávna ICO novej meny bitcoiin (s dvoma i, pretože ide o novú generáciu bitcoinov s rýchlejšími a lacnejšími transakciami).

Neprehliadnite

Hoci nebolo vôbec jasné, kto za projektom novej meny je, firma si najala herca Stevena Seagala, aby bol jej oficiálnym „ambasádorom“. Ešte vo februári lokálny regulátor štátu New Jersey žiadal firmu o zastavenie ICO (neúspešne), pretože podľa neho ide o „nelegálny predaj cenných papierov drobným investorom“.

Okamžite po skončení ICO sa vlastníci firmy zbavili vlastných podielov a S. Seagal sa z jej propagácie stiahol.

Ambasádorom bitcoiinu (s dvoma i) sa stal herec Steven Seagal. Z projektu vycúval spolu s jeho tvorcami okamžite potom, čo v ICO predali mince za najmenej 75 miliónov dolárov.Zdroj: Gettyimages.com

Nejasní majitelia

V prípade bežného predaja akcií by to bol mimoriadne negatívny signál, znamenal by, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Tagy bitcoin, kryptomena

Diskusia (0 reakcií)