Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto nakupuje slovenské umenie a ktorých autorov sa oplatí sledovať

08.04.2018, 11:55 | Peter Scherhaufer | © 2018 News and Media Holding

Ak ste si pred pätnástimi rokmi kúpili za 45-tisíc korún konštruktivistický objekt Milana Dobeša, tak dnes môže byť jeho hodnota až desaťnásobne vyššia. Slovenský výtvarník, ktorý je navyše známy aj v zahraničí, je dôkazom, že trhom s umením hýbe nielen moderna z prvej polovice 20. storočia (Benka, Bazovský či Galanda), ale aj žijúci autori.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Enjoy

Predstaviť súčasné výtvarné umenie a naučiť ľudí porozumieť mu sa snažia mnohé štátne aj súkromné galérie. Výstavy a predaj diel však nie sú jedinou činnosťou galeristov. Tou časťou ich práce, ktorá ostáva laickej verejnosti zahalená, je dlhodobá spolupráca s umelcami, ako aj so zberateľmi. V prípade autorov ide napríklad o ich presadenie v zahraničí, v prípade zberateľov najmä o odborné rady či starostlivosť o umelecké zbierky.

Galerista Pavol Weiss sa vo svete výtvarného umenia pohybuje už vyše dvadsať rokov. Kedysi organizoval aukcie, dnes je majiteľom bratislavskej galérie White & Weiss, ktorá sa zameriava na súčasné výtvarné umenie. TREND sa s ním porozprával o súčasných slovenských autoroch, ktorých sa oplatí sledovať, zberateľstve ako takom, ale aj o investovaní do umenia.

Pavol Weiss (55)

Pavol WeissZdroj: Miroslava Spodniaková

Je slovenský galerista, zberateľ umenia a spisovateľ. Narodil sa v Humennom. Po skončení gymnázia pracoval ako vodič, závozník aj kurič v Bratislave. Neskôr vyštudoval scenáristiku a dramaturgiu na FAMU v Prahe. Písal filmové aj televízne scenáre, rozhlasové hry či poviedky. V polovici deväťdesiatych rokov spoluzaložil reklamnú agentúru Soria & Grey. Po dvanástich rokoch svoj podiel v nej predal a vrátil sa k písaniu. Odvtedy vydal niekoľko románov či zbierku poviedok.

Jeho divadelné hry uviedlo Divadlo Astorka, v repertoári SND má aktuálne inscenáciu Zo života ľudstva. Výtvarnému umeniu sa venuje vyše dvadsať rokov – osem rokov organizoval aukcie diel súčasných autorov, dnes vlastní bratislavskú galériu White & Weiss, ktorú riadi jeho manželka Zuzana Weissová.

Osem rokov ste organizovali aukcie výtvarného umenia, ale predvlani ste s nimi skončili a otvorili ste si galériu. Prečo?

Ponúkať na našom trhu žijúcich umelcov formou aukcií je ťažké. Najmä ak viete, že tu je povedzme dvadsať osvietených zberateľov, ktorí sa v súčasnom umení vyznajú. Slovensko nemá zberateľskú tradíciu, navyše pre absenciu štandardného trhu umelci predávajú aj priamo z ateliéru. Presviedčať ich, aby mi dali špičkové diela do aukcie, a následne presviedčať zberateľov, aby si diela kúpili, bola sizyfovská práca. Sme malý trh. Všade vo svete sa súčasné umenie predáva ťažko. Podporovať umelcov cez galériu je síce náročnejšie, ale z dlhodobého hľadiska zmysluplnejšie.

S aukciou, najmä zahraničnou, sa bežnému človeku väčšinou spojí dynamika, napätie a veľké peniaze. Ako to vyzerá na Slovensku?

Závisí od skladby aukcie. So zahraničím sa to, samozrejme, nedá porovnávať, ale zažil som niekoľko dramatických dražieb aj u nás. Zberatelia však už na ne príliš nechodia, nakupujú buď cez telefón, alebo podaním limitu. Určite býva na aukciách aj veľa zvedavcov, ktorí majú doma niečo od draženého autora a chcú vidieť, za koľko sa jeho dielo napokon predá. O našom trhu dobre vypovedá napríklad to, že raz musela Bazovského na aukcii kúpiť za vyvolávaciu cenu priamo SNG. Stál 100-tisíc eur, pričom galéria ho má plné depozity. Alebo sa na tej istej aukcii dražila aj baroková socha pápeža za 24-tisíc eur. Kúpil ju francúzsky zberateľ, ktorý si ju dal v Miláne overiť, či náhodou nejde o originál od Berniniho. Samozrejme, že išlo. Neskôr ju predal Gettyho múzeu v Kalifornii za vyše 30 miliónov dolárov. To bolo najväčšie, hoci negatívne vzrušenie na našich aukciách za posledné roky.

Pavol WeissZdroj: Miroslava Spodniaková

Svetový trh s umením

 • 14,9 mld. USD bol vlani obrat z predaja výtvarných diel (z toho 5,1 mld. v Číne, 4,9 mld. USD v USA)
 • 20 % medziročný nárast obratu
 • 503-tisíc verejne predaných umeleckých diel
 • 34 % bol podiel verejne nepredaných diel

PRAMEŇ: Globenewswire.com

Ako vnímate súčasnú slovenskú výtvarnú scénu?

Máme vynikajúcich výtvarníkov aj výtvarníčky. Len podpora inštitúcií smerom k súčasnej maľbe je nízka. Maľba je ostrakizovaná.

Čo tým máte na mysli?

Smerom k zahraničiu sa Slovensko oficiálne prezentuje ako krajina konceptuálneho umenia, na maľbu sa akoby zabúdalo. Keď tu pred vyše rokom boli predstavitelia londýnskej Tate Modern, celá prezentácia slovenského umenia bola postavená na konceptuálnom umení. Nezmyselne a nevyvážene. Koncept je totiž len jedna časť umenia, ale u nás sa aj smerom k laickej verejnosti vytvára dojem, ako keby len koncept bol umením a maľba či klasické médiá niečím mŕtvym či zastaraným. Potom sa nedivme, že aj zahraničie sa na nás pozerá ako na laboratórium.

Ktorí súčasní domáci umelci vás najviac zaujali?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Enjoy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.