Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako je možné, že sa dotácie a eurofondy vo veľkom vyplácajú podvodníkom

Nový premiér Peter Pellegrini sa ešte pred vymenovaním jeho vlády vyjadril, že nebude čas na rozpozeranie sa, ale treba okamžite meniť veci k lepšiemu. Ako prvé menoval systémy prideľovania agrárnych dotácií, o ktorých zlyhávaní písal aj brutálne zavraždený novinár Ján Kuciak.

07.04.2018, 05:02 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

K prvým opatreniam naozaj dochádza. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná na pomery slovenskej politiky revolučne rýchlo prepustila za jeden prípad pravdepodobného rozkrádania dotácií troch vlastných ľudí. Zároveň priznala, že podvodníci mohli byť s nimi priamo prepojení a zrejme nešlo len o náhodné pochybenie z nedbalosti. Východoslovenská farma Agro Porúbka, ktorú prešetruje polícia, patrí bývalej poslankyni vládneho Smeru-SD Ľubici Roškovej.

Nefunkčnosť justície a orgánov činných v trestnom konaní pomáha vytláčať malých farmárov z trhu 

Prípad biznisu napojeného na predstaviteľku vládnej strany Smer-SD začali štátne orgány riešiť až po tom, čo boli brutálne zavraždení dvaja mladí ľudia, keď novinár písal o zneužívaní agrodotácií. No množstvo iných prípadov, o ktorých médiá píšu už dlhé roky, jasne hovorí o tom, že zmeny v spoločnosti musia byť oveľa zásadnejšie a celoplošné. Bohužiaľ, aj v agrorezorte na volanie po akčnejších systémových zásahoch ministerka aj jej aparát zatiaľ reagujú skôr zamračenými pohľadmi.

Neprehliadnite

Kovbojky v agrorezorte

Pár príkladov na úvod, čo bolo doteraz pri využívaní agrárnych dotácií možné, ba dokonca štandardné. Slovenské banky farmárov ochotne úverujú práve preto, že tí majú vždy prísun istej hotovosti z priamych platieb. No keď sa bankárov spýtate, kde vidia najväčšie slabiny, viacerí hovoria, že mnohí farmári majú z eurofondov nakúpené zbytočne veľa až príliš výkonnej techniky.

ňSamozrejme, víťazmi na konci sú veľkí predajcovia techniky. Pritom by stačilo, aby štátni úradníci výzvy na čerpanie prostriedkov presnejšie špecifikovali. Oni však podporujú skôr masívne míňanie eurofondov.

Zbytočné schránky

Ministerka G. Matečná tvrdí, že ministerstvo aj Pôdohospodárska platobná agentúra majú už dávno zriadené protikorupčné e-mailové schránky, no podnety na nezákonné čerpanie podpôr do nich nechodia. Viacerí farmári však TRENDU hovoria, že sa na neoprávnene čerpané dotácie obávajú upozorňovať, keďže prípady sa nevyšetrujú a, naopak, o dotácie by mohli prísť sťažovatelia. Podvodníci sú podľa nich určite prepojení so štátnou správou, inak by takéto masívne zneužívanie dotácií nebolo možné.

No sú tu aj škandalóznejšie príklady.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Podnikanie

Tagy ministerstvo pôdohospodárstva