Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Úroky môžu začať rásť už tento rok

Bankoví analytici majú pre klientov privátneho bankovníctva do konca roka jednu dobrú a dve horšie správy. Tou dobrou je, že ekonomike sa bude dariť. Klienti, ktorí aktívne podnikajú alebo manažujú rôzne firmy, môžu z tejto činnosti vo všeobecnosti očakávať minimálne také príjmy ako vlani. No menej priaznivejšie to už bude s úsporami.

10.04.2018, 11:46 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Nízke úroky a výnosy z najbezpečnejších investícií sa pravdepodobne do decembra veľmi nezmenia. Navyše z nich ešte viac ukroja rastúce ceny. Zatiaľ čo vlani inflácia podľa Národnej banky Slovenska (NBS) dosiahla 1,4 percenta, tento rok majú ceny stúpnuť v priemere o 2,3 percenta. Podobne majú rásť aj nasledujúce roky.

Úroky čaká odrazenie nahor

Hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová očakáva, že úroky na vkladoch aj úveroch zostanú v eurozóne pravdepodobne nízke aj tento rok.

„Do jesene bude ešte Európska centrálna banka pokračovať v takzvanom kvantitatívnom uvoľňovaní, čím by mala držať cenu peňazí na nízkych úrovniach.“ M. Valachyová však zároveň dodáva, že program kvantitatívneho uvoľňovania sa postupne blíži ku koncu a aj objemy nákupov dlhopisov sú už nižšie ako v minulom roku. Premietlo sa to aj na trhu, keď ceny päťročných peňazí na medzibankovom trhu v eurozóne mierne narástli.

„Jemné zvyšovanie úrokov v komerčných bankách by sme tak mohli vidieť koncom roku 2018, prípadne 2019,“ predpokladá ekonómka.

Neprehliadnite

Situáciu, v ktorej sa menová politika znormalizuje, vidí tento rok reálne aj Peter Dudák, riaditeľ odboru Prémioví klienti vo VÚB banke. Pretože metóda takzvaného kvantitatívneho uvoľňovania, keď do ekonomiky prúdia akoby umelé peniaze cez nákupy štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB), nie je dlhodobo štandardná a udržateľná. „V USA trvá hospodársky rast už 35 kvartálov, čo je druhá najdlhšia expanzia v histórii. V eurozóne je síce dĺžka expanzie oproti USA len polovičná, ale aj tak je najdlhšia od založenia eura,“ vysvetľuje P. Dudák, prečo podľa neho hospodársky cyklus vyžaduje normalizáciu menovej politiky.

V Spojených štátoch americký Fed už s procesom „zoštandardnenia“ menovej politiky začal, v eurozóne, a teda aj na Slovensku, ECB zrejme do konca aktuálneho roka ukončí svoj program nákupu aktív a v budúcom roku príde na rad aj rast oficiálnych sadzieb. „Keďže USA sú v tomto procese o krok vpred, tam je dosah už citeľný. Do konca roka očakávame ďalší rast oficiálnych sadzieb ešte o pol percentuálneho bodu, rozložený do dvoch krokov na jún a september,“ predpovedá P. Dudák. V eurozóne porovnateľný rast zaznamenajú do decembra zrejme len dlhšie výnosy so splatnosťou nad dva roky.

Zlou správou je stúpajúca inflácia na Slovensku, ktorá už tento rok presiahne dve percentá. Všetky vklady a investície, ktoré sa zhodnotia o menej ako 2,7 percenta, inflácia de facto reálne znehodnotí. Ide o hrubý výnos pred zdanením. Podobné čísla majú platiť aj na ďalšie roky.

Ako vidí rast cien NBS
(Inflácia meraná HICP, %)
Ako vidí rast cien NBS
PRAMEŇ: NBS, marec 2018

Úvery nezdražejú vďaka konkurencii

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + Privátne bankovníctvo

Tagy úroky

Diskusia (0 reakcií)