Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Už som aj spolumajiteľom kaviarne

08.04.2018, 07:46 | Jakub Ševčík

Nedávno som bol na konferencii, kde sa často skloňovalo slovo vytrvalosť. Nedalo mi preto nezamyslieť sa a nepoložiť si otázku – som vo veciach, ktoré robím, dosť vytrvalý?

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Použi rozum

Istotne to nemôžem povedať o všetkom, no môj sen spred dvoch rokov o vlastnej kaviarni ma prenasledoval neustále. O to väčšia bola moja radosť, keď sa stal skutočnosťou.

Dokonca práve splnený sen ma motivuje kráčať po mojej kávovej ceste ďalej. Nedávno som sa stal spolumajiteľom kaviarne. Prejsť od práce baristu cez praženie kávy až k podielu v kaviarni stálo síce nemálo úsilia, ale s radosťou môžem povedať, že sa mi to vyplatilo. Hoci výsledok nie je vždy presne taký, ako si ho predstavujeme.

Musel som sa vzdať časti svojich plánov, aby som sa posunul ďalej

Po prvotnom neúspechu s vybavovaním vlastného priestoru som začal strácať odvahu. Uvedomil som si, že ani nemám dosť finančných prostriedkov, a tak som skromne pokračoval v práci baristu a popritom rozbiehal pražiareň kávy. V kútiku duše som však veril, že keď človek robí veci dostatočne dlho, výnimočne a inak, vždy sa nájde niekto, kto jeho snahu ocení.

Neprehliadnite

Tak som stretol najmladšieho majiteľa kaviarne na Slovensku a už po pár stretnutiach bolo jasné, že sme si v mnohom podobní. Ale poviem pravdu, že som nečakal, že za mnou príde s ponukou stať sa spolumajiteľom jeho kaviarne Black, ktorú práve otváral v Bratislave. Túto výzvu som, samozrejme, prijal, a tak som ako najmladší pražiar kávy spojil svoje sily s najmladším majiteľom kaviarne.

Naším spoločným cieľom je budovať progresívne prevádzky nielen s výberovou kávou a nekompromisnou kvalitou, ale aj s jedinečnou atmosférou. Dnes už riešime otváranie ďalších prevádzok v Bratislave i v zahraničí a zavedenie nových kávových produktov a nápojov. Hoci takáto príležitosť neprichádza každý deň, nebola to pre mňa jednoduchá voľba. S rozhodnutím riadiť kaviareň prichádza, prirodzene, menej času na praženie kávy a budovanie vlastnej značky. Otázkou však bolo: Čo chcem viac?

Musel som sa čiastočne vzdať svojich plánov, aby som prijal plány nové a posunul sa ďalej. Už nepracujem a nerozmýšľam len sám za seba, ale musím myslieť na ľudí – našich zamestnancov, ktorých je najmä v tomto odbore ťažké si udržať a motivovať. Navyše, pri podnikaní vo dvojici musí medzi partnermi vládnuť úplná dôvera , rešpekt a ochota robiť kompromisy, bez ktorých sa život ani podnikanie nezaobídu.

Autor si ako študent založil vlastnú s.r.o. a je najmladší pražiar kávy na Slovensku. Aký je jeho celý biznis pribeh?

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 14/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Môj biznis príbeh, Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.