Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Smere cítia, že je veľmi zle. Ale sociálne balíčky nie sú hlavný dôvod na kritiku

11.04.2018, 13:34 | Filip Obradovič | © 2018 News and Media Holding

Názor | Bolo by počudovania hodné, ak by aj druhý prieskum preferencií politických strán neukázal na historický prepad Smeru po mesiac trvajúcej vládnej a štátnej kríze, akú má Slovensko za sebou. A bolo by zároveň prekvapivé, ak by strana na svoju čoraz slabšiu pozíciu nereagovala tak, ako to robí roky – ohlásením obrovského sociálneho balíčka, tentoraz v hodnote, ktorá môže presiahnuť pol miliardy eur.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika

Editoriál

Filip Obradovič (210x158)

Štedré trináste dôchodky, zrušenie doplatkov za lieky dôchodcom, nižšia DPH na plienky, už nielen vlaky, ale možno aj autobusy zadarmo alebo ďalšie prudké zvyšovanie minimálnej mzdy. Prvé kontúry balíka, ktorý má zabrániť ďalšiemu poklesu popularity strany Roberta Fica, ukazujú, ako veľmi v Smere cítia, že je zle

Ako ilustruje reportáž Denníka N o názoroch voličov Smeru, práve takéto balíčky sú jedným z hlavným dôvodov, prečo to Smeru nakoniec vždy hodia – „lebo aspoň niečo robia“.

Môžeme mať rôzne názory na to, ako sa má robiť politika, ale dnes vieme, že sociálne balíčky nie sú takým závažným dôvodom, pre ktorý treba Smer kritizovať. Tie sú niekde úplne inde a hýbu sa prevažne vo dvoch rovinách.

Tou prvou je, že Smer počas dlhodobej držby moci vyšperkoval systém beztrestnosti privilegovaných, o čom svedčí aj príbeh jednej z najvplyvnejších osôb v štáte – špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorému sa TREND venuje v tomto čísle. Je to rovina právneho štátu, ktorá v posledných týždňoch najviac rezonuje. A síce, že nespočetné množstvo politických korupčných káuz smerovalo a stále smeruje do stratena.

Neprehliadnite

Sociálne balíčky nie sú ten hlavný dôvod na kritiku Smeru-SD 

Druhá rovina, o nič menej dôležitá, má charakter celkovej nefunkčnosti štátu. Budeme sa opakovať, ale Smer je pri moci najdlhšie obdobie v modernej ére Slovenska. Za viac ako dekádu mnohé kľúčové oblasti pre budúcnosť a životaschopnosť štátu nie že si udržali status quo, ale v merateľných ukazovateľoch sa Slovensko prepadá na úroveň rozvojových krajín. Ak dnes opúšťajú voliči Smer, je to aj z toho dôvodu, že to najlepšie, čo strana vie ponúknuť aj v rámci svojich sociálnych balíčkov, im už nestačí.

Začne to byť dobrou správou pre Slovensko v tom okamihu, keď túto situáciu dokáže čo najlepšie využiť demokratická a občianska alternatíva.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 15/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 10

Rubrika Editoriál

Tagy Názory, Smer-SD, sociálny balíček

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.