Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď Tesla lavíruje nad priepasťou, Musk žartuje

Elon Musk má guráž. Napriek intenzívnej snahe získať kapitál, vrátane zúfalého pokusu s masívnym výpredajom veľkonočných vajec, musíme so smútkom oznámiť, že Tesla úplne a totálne zbankrotovala. Tak, že tomu neuveríte, žartoval prvého apríla šéf prémiovej americkej značky elektromobilov na sociálnej sieti Twitter. Nerozpakoval sa uťahovať si zo svojej firmy, ktorej akcie sa v marci prepadli o viac ako dvadsať percent.

14.04.2018, 05:11 | Marek Legéň | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Deň po Muskových žartoch o bankrote si výrobca elektromobilov odpísal ďalšie vyše dve miliardy trhovej hodnoty. „Za každým vtipom sa vždy skrýva zrnko pravdy,“ povedal pre televíziu CNBC riaditeľ spoločnosti BK Asset Management Boris Schlossberg. Nie je jediným expertom, ktorý krúti hlavou nad finančnou kondíciou Tesly a spochybňuje jej prežitie v budúcnosti.

Keď sa kopia problémy

Ešte pred rokom sa Tesla podľa denníka The New York Times javila ako rastúca sila, ktorá spôsobí revolúciu v automobilovom priemysle. Pre ľudí, ktorí si kupujú luxusné autá, bol jej sedan Model S veľkým hitom. So svojím systémom autopilota mala Tesla náskok pred konkurenciou v oblasti samojazdiacich technológií. Očarená bola aj Wall Street. Trhová hodnota firmy, ktorá dnes dosahuje zhruba päťdesiat miliárd dolárov, tromfla pred rokom najväčšie americké automobilky General Motors i Ford. Teda koncerny, ktoré majú za sebou storočie skúseností. Odvtedy sa toho veľa zmenilo.

Neprehliadnite

Tesla prežila krušné chvíle. Nakopilo sa jej viacero nepríjemností, ktoré pred Veľkou nocou prispeli k jednému z najhorších období v histórii firmy. Najväčšie obavy vzbudzuje meškajúci nábeh produkcie nového Modelu 3, ktorý má byť kľúčovým pre budúcnosť firmy. Cenovo dostupnejší elektromobil s cenovkou od 35-tisíc dolárov prišiel na trh v minulom roku, no Tesla sa s ním stále nedostala do plánovaného produkčného tempa.

Automobilke, ktorá začala vyrábať elektromobily v kalifornskom Fremonte pred šiestimi rokmi, priťažilo koncom marca zníženie úverového ratingu od spoločnosti Moody’s. Kľúčovým dôvodom bol práve liknavý rozbeh produkcie Modelu 3. Podľa komentára ratingovej agentúry musí Tesla zohnať dve miliardy dolárov, inak nebude mať na splátky dlhopisov, investície ani na bežnú prevádzku.

Kredit Tesly naštrbila aj smrteľná nehoda športovo-úžitkového Modelu X, ktorý v Kalifornii narazil do diaľničných zvodidiel a začal horieť. Ukázalo sa, že automobil v čase nehody riadil autopilot, no vodič nereagoval na viaceré upozornenia systému, aby sa chopil volantu a vyhol sa zrážke. V každom prípade šlo už o najmenej tretiu haváriu s fatálnymi následkami, ktorá sa stala Tesle so zapnutým režimom autopilota.

Zdroj: Profimedia.cz

Nekonečné patálie

E. Musk uhral doposiaľ všetky situácie, v ktorých sa zdalo, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Podnikanie

Tagy Elon Musk, Tesla Motors