Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nátlak či voľby?

16.04.2018, 06:38 | Valentína Sedileková

Chodím na námestia vždy, keď sa mi dá, a pri absencii ma zaliali výčitky. Predsa len, hovorila som si, každý človek sa počíta. Lebo práve číslo nahnevaných občanov je to, čo dokáže politikmi pohnúť. Čo ak sa neprísť sa rovná pasivite, dokonca až súhlasu s tým, čo sa okolo nás deje?

 • Tlačiť
 • 20

Rubrika

Použi rozum

Obdivujem organizátorov protestov. Sú to odhodlaní ľudia so silným charakterom, ktorí sa skutočne snažia bojovať Za slušné Slovensko. Hrdo nosím ich odznaky s nápisom Študenti za slušné Slovensko, a nie preto, že som platená Sorosom, ale preto, že tomu verím. Karolína Farská (rovnako ako Nagyovci, Juraj Šeliga, Veronika Bruncková, Tatiana Sedláková a Jakub Kratochvíl) si zasluhuje moje obrovské uznanie, lebo reprezentuje hlas mladých ľudí, a to je dôležité.

Rada počúvam rečníkov na pódiu, predovšetkým Richarda Stankeho či Juraja Kemku. Samozrejme, sú to herci, ale emócia, ktorú do toho vkladajú, mi vyteká priamo z duše. Štrngám im kľúčmi, pridávam sa k pokrikom „dosť bolo Smeru“, „do basy“ či húkaniu slova „hanba“ a typického „fúj“. No keď sa dav spontánne zaktivizuje a vzduchom sa nesie hromadné „voľby, voľby“, som ticho.

Mnohí ľudia, s ktorými si stretávam, mi povedia, že na protest nejdú. Zakaždým ma to prekvapí. Čo sa nezaujímajú o svet navôkol? Je im snáď jedno, ako sa správajú naši vrcholní politici? Je im ukradnutý Ficov úškrn a arogancia ministrov? Nezáleží im na to, kto vedie vyšetrovanie Kuciakovej vraždy a v akom stave je naša polícia?

Aby som vyvrátila svoje dohady, opýtam sa ich prečo. „Obávam sa, či vy vôbec viete, za čo protestujete,“ zaznie odpoveď z nejedných úst.

Neprehliadnite

Práve pri týchto momentoch sa pozastavím a dôvod, pre ktorý nekričím „voľby“ na plné hrdlo, mi dáva zmysel. Na štvrtkový protest som neprišla kvôli predčasným voľbám, ale kvôli postupným zmenám, ktoré sa môžu udiať prostredníctvom nátlaku na politikov. Nesúďte ma, aj ja by som bola zo všetkého najradšej, keby Smer zmizol z politiky a spolu s ním všetky kauzy, oligarchovia a mafia. No buďme realisti, tento problém si vyžaduje dlhodobé riešenie a aj v ťažkých situáciách by sme mali uvažovať racionálne a nie emočne – aj keď je to niekedy veľmi náročné.

Valentína Sedileková 1Zdroj: Martina Brunovská

Nezabúdajme na to, že so Smerom nepadá aj SNS, ktorá sa drží na približne jedenástich percentách. Andrej Danko sa bude svojej stoličky i moci držať, čo mu budú sily stačiť, a jeho výrazná náklonnosť k Moskve či „transparentné“ nákupy v rezorte obrany ešte môžu Slovensku do značnej miery uškodiť. Najväčšou výstrahou by mal byť Kotleba, ktorý nabral na sile a agentúra AKO mu v najnovšom prieskume napočítala rovných desať percent. Populistická Sme rodina, ktorá nemá vyhranenú víziu do budúcnosti, taktiež stúpla.

Čo vidím veľmi pozitívne je nárast stredopravých strán Progresívne Slovensko a Spolu-OD. Práve medzi týmito dvoma stranami sa budem v najbližších parlamentných voľbách rozhodovať, ktorú z nich podporím. Avšak na to, aby sa prehupli cez päťpercentnú hranicu, potrebujú čas. Predčasné voľby by im mohli ublížiť.

Na protesty budem chodiť dovtedy, kým bude treba. Verím, že dokážu dosiahnuť zmenu. Napriek tomu to na skoré voľby nevidím. Ale, ktovie, čo turbulentné dianie na Slovensku prinesie.

Valentína Sedileková, LEAF Academy, Bratislava

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 15/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 20

Rubrika Použi rozum

Tagy Ján Kuciak, Použi rozum, protesty, vražda Jána Kuciaka, Za slušné Slovensko

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.