Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Protischránkový register zatiaľ biele kone veľmi nepotrápil

Kto profituje z dotácií štátu na výrobu elektriny z uhlia, kto zarába na biznise v zdravotníctve či kto je vlastníkom obrovských pohľadávok voči štátu? To všetko by sa už viac ako rok malo dať zistiť z registra partnerov verejného sektora.

11.04.2018, 10:38 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Nástroj na odkrývanie skutočných vlastníkov firiem však zatiaľ nepriniesol žiadne významné výsledky. Doteraz Okresný súd v Žiline, ktorý register vedie a dohliada tak na správnosť údajov, neuložil žiadnu sankciu. Zo šestnástich podnetov na preverenie správnosti údajov v registri, ktoré súd riešil, štyri ukončil bez sankcie, jedným sa nezaoberal a v jedenástich ešte koná.

Veľké ryby chýbajú

Pätnásť podnetov podali rôzne fyzické a právnické osoby, z toho až šesť prišlo od novinárov. Žilinský súd začal z vlastnej iniciatívy preverovať len jeden prípad, keď vychádzal z medializovaných informácií a zistení zo sociálnych sietí. „Z fungovania registra som sklamaný, slabé výsledky nezodpovedajú veľkým nákladom. Register som vždy vnímal ako nástroj na chytanie veľkých rýb skrytých za dodávateľmi štátu, teda toho, čo na Slovensku citeľne doteraz nerobíme. Z tohto pohľadu register žiadne výsledky po roku nemá. Nezachytil som jedinú prevratnú vec odhalenia vlastníka,“ tvrdí riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

Predseda žilinského okresného súdu Jaroslav Macek však argumentuje krátkosťou času a komplikovanosťou celého procesu overovania skutočných vlastníkov firiem. Aj keď zákon o registri partnerov verejného sektora vstúpil do platnosti už vlani vo februári, reálne mohol súd začať preverovať správnosť zapísaných údajov až od augusta, keď sa register naplnil príslušnými údajmi. Posledným júlovým dňom totiž uplynulo zákonom dané prechodné obdobie, po ktorom už v registri partnerov verejného sektora museli byť zapísaní všetci, na ktorých sa povinnosť zápisu vzťahuje.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Právo a advokácia

Diskusia (0 reakcií)