Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Každý deň nový škandál: Tri kauzy posledných dní, ktoré nesmú zaniknúť

19.04.2018, 11:50 | Marián Leško | © 2018 News and Media Holding

Týždne, ktoré uplynuli od násilnej smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, priniesli pre Slovensko typický obraz. Tak ako za čias troch vlád Vladimíra Mečiara a ďalších troch vlád Roberta Fica aj teraz je verejný život natoľko zahltený kauzami, že aj tie najdôležitejšie sa strácajú v množstve.

 • Tlačiť
 • 10

Tagy

kauza

Zdroj: Maňo Štrauch, Michal Smrčok, TASR/Marko Erd, Sita

Žiadna nie je dosledovaná a dovedená do dôsledkov, lebo každý deň prinesie nové škandalózne odhalenie, ktoré prekryje tie predchádzajúce. Aj novinári a analytici, ktorí sa verejným životom zaoberajú profesionálne, si len s veľkými ťažkosťami udržujú prehľad o tom, čo všetko vyšlo najavo. Ľudia, ktorí si plnia svoje pracovné povinnosti a žijú bežnými starosťami, začínajú strácať orientáciu v tom, čo sa vlastne deje a v akom štádiu vývoja sú jednotlivé prípady.

Vytvárajú sa tak vhodné podmienky na to, aby protagonisti káuz a ich PR pracovníci či spin doktori mohli vyhlasovať, že všetko sú to len falošné obvinenia a umelo vytvorené podozrenia, ktoré sa vyšetrovaním nepotvrdili.

Za uplynulých osem týždňov sa toho nakopilo naozaj dosť.

Špirko dostratena

Špeciálny prokurátor Vasiľ Špirko pred niekoľkými týždňami pripomenul, čo všetko mu povedal odsúdený dépeháčkar Ľuboš Varga o verejnom obstarávaní na ministerstve a legalizačnej schéme, ktorá sa mala uplatňovať tak, aby dvom bývalým ministrom – Jánovi Počiatkovi a Robertovi Kaliňákovi – prišli na účty už prepraté peniaze. V. Špirko podal aj trestné oznámenie, že skupina osôb na čele s R. Kaliňákom, do ktorej patril policajný prezident, šéf NAKA a šéf jej protikoručnej jednotiky, sa dopustila trestného činu sabotáže.

Žiadna kauza nie je dovedená do dôsledkov, lebo každý deň prinesie nový škandál 

Takmer bez povšimnutia verejnosti prebehla médiami správa, že dokumenty z verejného obstarávania sieťových komponentov, pri ktorom – podľa Ľ. Vargu – malo dôjsť k rozsiahlej korupcii, už ministerstvo vnútra nemá k dispozícii. Keď o ne požiadala redakcia Aktuality.sk, ministerstvo jej odpísalo, že „informáciami požadovanými žiadateľom povinná osoba v čase podania žiadosti o informácie nedisponuje“. Novinári tak nebudú môcť odsledovať, či sa polícia pri vyšetrovaní zaoberala všetkými relevantnými súvislosťami prípadu.

Neprehliadnite

Nie je tiež známe, že by sa zriadila osobitná vyšetrovacia jednotka, ktorá by sa zaoberala závažným podozrením, že špičky Policajného zboru sa ako organizovaná skupina pokúsili o diskreditáciu prokurátora špeciálnej prokuratúry. V prvom aj druhom prípade sú vytvorené všetky potrebné predpoklady, aby po niekoľkých týždňoch či mesiacoch mohlo zaznieť, že trestné oznámenia V. Špirka sa nepotvrdili a vyšetrovateľ ich odmietol.

Jankovská na dvakrát

Z viacerých zdrojov sa verejnosť dozvedela o tom, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 10

Tagy kauza

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.