Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Maturita? V Kanade ju nepotrebujú

22.04.2018, 10:05 | Barbora Dobó

Maturantom sa už blíži aj termín ústnych skúšok. Som síce ešte len tretiačka, ale aj ja si už začínam uvedomovať, že sa približuje aj moja skúška dospelosti.

 • Tlačiť
 • 24

Rubrika

Použi rozum

Nemôžem si pomôcť a nespomenúť si na Kanadu, kde som bola minulý školský rok na študijnom pobyte. Tam by ma totiž žiadna maturita nečakala a strednú školu by som končila už teraz v júni.

Vzdelávací systém v Kanade je úplne iný ako na Slovensku. Zahraničné školské systémy sa veľmi ťažko vysvetľujú, o čom som sa presvedčila, keď sa ma kamaráti z iných krajín pýtali, ako je to u nás. Gymnáziám a odborným školám rozumeli hádam len Nemci. Zatiaľ čo moji kanadskí spolužiaci sú už prijatí na vysoké školy, ja s ich výberom ešte len začínam.

Je to tým, že deti v Kanade chodia do školy len dvanásť rokov, zatiaľ čo my trinásť. Ďalšia výhoda Kanaďanov je, že maturita tam neexistuje. Dvanásty ročník ukončia záverečnými testmi ako každý iný semester. Na ukončenie školy sú však potrebné kredity, ktoré si počas troch rokov na strednej ľahko nazbierajú.

Neprehliadnite

V Novom Škótsku má každý žiak za polrok len štyri predmety. Znie to ako fajn vec, až kým vás tie isté štyri predmety každý deň nezačnú nudiť. Sú pritom medzi nimi mnohé iné ako u nás. Ja som mala napríklad popri angličtine a matematike sociológiu a visual arts.

V druhom polroku som si zvolila predmety právo, dizajn, pokročilejšiu matematiku, ktorej učivo však bolo na nižšej úrovni, ako preberali spolužiaci na Slovensku, a nakoniec svetovú geografiu. Tá bola mojím najobľúbenejším predmetom najmä vďaka učiteľovi, ktorý sa volal Anton po slovenskom hokejistovi A. Šťastnom a hádam ako jediný vedel, kde je Slovensko. Niektorí kamaráti navštevovali aj jogu či zdravý životný štýl. Všetky boli založené na úlohách zadaných na hodine a na diskusiách a úlohách pre tímy.

Dúfam, že jedného dňa aj na Slovensku prestaneme memorovať fakty a vzorce

Čo sa týka testov počas polroka, dal sa na ne použiť tzv. cheat sheet, čo je papier, ktorý si doma večer pred testom pripravíte a môžete si naň napísať, čo len chcete. Je to v podstate veľký ťahák. Ďalšou super vecou bola možnosť nenapísať si jeden zo záverečných testov, ak má študent do šesť ospravedlnených hodín za polrok z každého predmetu.

Dúfam, že jedného dňa sa školstvo u nás aspoň trocha vydá týmto smerom a študenti sa už nebudú musieť memorovať fakty a vzorce ako za čias našich rodičov. 

Barbora Dobó, 1. súkromné gymnázium Bajkalská v Bratislave

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 16/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 24

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.