Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát v službách smerákov: najprv prídu hrubokrkí, po nich grófka Rošková

Ľubicu Roškovú obvinili v kauze agrodotácií, prečítajte si archívny článok o jej pôsobení na východe Slovenska| Farmári z východného Slovenska zverejňujú nové a nové závažné tvrdenia o bezpráví a o strachu. Šíriť ho má údajne organizovaná skupina na čele s vysokopostavenou političkou Smeru-SD Ľubicou Roškovou. A to všetko za asistencie policajtov a štátnych úradov, ktoré rozhodujú o eurodotáciách. Na ministerstve v reakcii zatiaľ sprísnili kontroly a zaviedli ďalšie opatrenia, ktoré však nestačia. Lebo nikto nerieši podstatnú časť tohto problému, ktorá sa týka polície. Farmári tvrdia, že polícia nemá záujem chrániť ich pred vyhrážkami a násilím zo strany „hrubokrkých“. Lebo policajti v Michalovciach a Sobranciach majú slúžiť Roškovej, kryť jej biznis

24.04.2018, 18:30 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 13

Na farme v Ruskom Hrabovci je pekný slnečný deň, ale dusná atmosféra. Policajti sem prišli riešiť konflikt Ladislava Fediča a Patrika Šuchtu, ktorý je medzi farmármi v okresoch Sobrance a Michalovce považovaný za predĺženú ruku političky Ľ. Roškovej.

P. Šuchta si vyberá veci z auta, vedľa si ťuká do mobilu muž, ktorého L. Fedič identifikuje ako Roškovej syna Pavla. Podľa predvolania, ktoré má TREND k dispozícii, bol súčasťou konfrontácie aj človek s menom Pavol Roško.

P. Šuchta na videozázname po celý čas L. Fedičovi vulgárne nadáva a napokon sa mu aj vyhráža. „Keď ma naserieš, tak uvidíš, dám ťa k zemi.“ A to všetko za prítomnosti policajtov, ktorí na Šuchtovu agresivitu vôbec nereagujú.

L. Fedič s P. Šuchtom sa sporia o užívanie bývalého družstva v Ruskom Hrabovci, kúsok od štátnej hranice s Ukrajinou. L. Fedič má nájomnú zmluvu s vlastníkom pozemku. Na Šuchtovu sestru by mali byť napísané schátrané budovy.

Neprehliadnite

V marci 2018 prichádza na scénu Ľubica Rošková. Jej firma Agro Porúbka sa stáva prevádzkovateľom farmy v Ruskom Hrabovci, ktorú predtým oficiálne spravovala Šuchtova sestra. Vyplýva to zo záznamov v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat.

Zobrali si aj psa

Podobný scenár mal konflikt o hospodárske nehnuteľnosti v obci Porúbka v okrese Sobrance. Zo svojej perspektívy ho opísal farmár Marián Mičko v relácii Braňo Závodský Naživo na Rádiu Express. Skupina „podivných“ ľudí mu mala rozbiť zámku a vniknúť do areálu výrobnej haly. Medzi „hrubokrkými“, dohola ostrihanými mužmi mal byť aj P. Šuchta, bratia Michala a Marián Pečeňákovci a pes bojovej rasy. Pečeňákovci sú aktuálne v inom prípade obžalovaní z trestného činu vydierania a nebezpečného vyhrážania. Marián Pečeňák má v súvisiacej kauze na krku trestné stíhanie. Mal sa vyhrážať konkurznej správkyni, ktorá rozhodovala o majetku jeho dlžníka.

„Zavolal som políciu s tým, že ide o ohrozenie zdravia a života,“ povedal v Rádiu Express M. Mičko. Polícia prišla, no potom aj odišla. Nepozvaní hostia mali potom s pomocou psa M. Mička vyhnať z pozemku. Ten bojoval o svoje užívacie právo na okresnom, krajskom aj Najvyššom súde. Všetky súdy vraj vyhral, no napriek tomu ho na jeho pozemok nechceli pustiť. M. Mičko mal mať výrobňu vo výlučnom vlastníctve a prístupovú cestu v prenájme.

P. Šuchta sa mal opierať o nejakú kúpnu zmluvu. Detaily nepoznáme, lebo P. Šuchta na otázky TRENDU neodpovedal.

Z oficiálnych zdrojov je známe, že Šuchtova firma kúpila od bratov Pečeňákovcov firmu Pemagro. Tá si prenajímala pôdu od Slovenského pozemkového fondu (SPF) v obciach Porúbka a ďalších piatich obciach v okresoch Sobrance a Michalovce.

P. Šuchta po získaní Pemagra previedol časť podniku na spoločnosť Gard. Pri prevode muselo ísť najmä o nájomné zmluvy so SPF. Lebo v ďalších rokoch si už pozemky v spomínaných obciach prenajímala firma Gard. Ibaže k šiestim obciam pribudlo ďalších 14. Napokon eseročka Gard zmenila názov na Agro Porúbka a jej majiteľkou sa stala Ľubica Rošková.

Zdroj: Zsolt Lukács

P. Šuchta spojenie s ňou doteraz odmietal. „Mám s ňou normálny kontakt. Pre našich vodičov robila psychotesty. Bola s nami ešte ako činná politička otvárať cestu, ktorú sme odovzdávali. Nie na moje pozvanie, ale na pozvanie starostov. Nič s ňou nemám,“ povedal portálu Aktuality.sk.

Ťažko si však potom vysvetliť, prečo sa Ľ. Rošková po 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Rubrika Téma