Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čína si otvára dvere do Európy

Ríša stredu má obrovské nadmerné kapacity vo výrobe a rovnako veľký apetít exportovať ich spolu so svojím kapitálom a politickým vplyvom do Európy. Hoci väčšina priamych čínskych investícií na starý kontinent (65 miliárd eur v roku 2017) smerovala stále do západnej Európy, ich geografické rozdelenie sa predsa len mení.

25.04.2018, 10:30 | Eva Mihočková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Top destináciou zostáva stále Spojené kráľovstvo, ale čínski investori vycítili jedinečnú príležitosť urobiť dobrý biznis na rozsiahlych privatizačných projektoch v európskych krajinách zasiahnutých krízou po roku 2008.Či už to bolo Grécko, Cyprus alebo Portugalsko. Peking vidí sľubnú šancu aj v spolupráci s krajinami strednej a východnej Európy a v roku 2012 pre ne vytvoril špeciálnu platformu 16+1, ktorá sa neskôr prirodzene prepojila s ambicióznym čínskym projektom novej Hodvábnej cesty. Podľa analytikov Čína vníma tento región ako otvorenejšie zadné dvere na bohatý európsky trh, aj keď zatiaľ sem smeruje len zhruba desatina priamych čínskych zahraničných investícií. Súčasťou formátu 16+1 je aj Slovensko, ale zatiaľ z neho nedokázalo vyťažiť takmer žiadne výsledky.

Víťazom je Česko

Formát 16+1 sa oficiálne predstavuje ako pragmatická spolupráca s ekonomickými cieľmi. Peking oficiálne deklaroval, že zámerom tejto spolupráce je rozvoj obchodu sprevádzaný znižovaním colných i necolných bariér, podpora investícií, rozvíjanie dopravných projektov a tomu všetkému má asistovať aj zakladanie pobočiek čínskych bánk v tomto regióne.

Zrodenie platformy 16+1 v roku 2012 vo Varšave sprevádzali veľké očakávania. Vtedajší čínsky premiér Wen Jiabao vyhlásil, že vzájomná obchodná výmena dosiahne do roku 2015 hodnotu 100 miliárd dolárov, čo sa nestalo. Výsledky sú podstatne skromnejšie a zatiaľ sa ako šampión v tomto smere javí Česká republika. Podľa údajov spoločnosti Rhodium Group dosiahli kumulatívne čínske investície v Česku v rokoch 2005 až 2016 výšku 568 miliónov eur. Údaje sa však rôznia a podľa iných zdrojov to môže byť aj oveľa viac. Ríša stredu sa dostala medzi piatich najväčších zahraničných investorov na českej pôde. Jej pozícia by sa nepochybne ešte umocnila, ak by sa zrealizovali všetky investičné memorandá v celkovej hodnote 7,39 miliardy eur, ktoré sa podpísali počas návštevy čínskeho prezidenta v Prahe v roku 2016. Do dnešného dňa sa však z týchto plánov podarilo uskutočniť len zlomok. Navyše, „zo všetkých väčších čínskych investičných projektov v Česku doteraz profitovali najmä miestni finanční oligarchovia a väčší efekt na národné hospodárstvo je nepravdepodobný,“ uvádza štúdia európskeho think tanku Network on China z decembra minulého roku.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND Focus Čína

Diskusia (0 reakcií)