Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kyvadlo dejín smeruje k väčším zásahom štátu do ekonomiky

28.04.2018 | Michal Lehuta

Diskusia (33 reakcií) Pravidlá diskusie

28.04.2018 | zakaznik

Takmer všetci historici si osvojili keynesiánsky pohľad na svet a ľudí, ktorí odmietali napr. zriadenie centrálnych bánk vykresľujú ako hlupákov a idiotov, ktorí nepochopili blahodarný vplyv centrálnej banky na ekonomiku.

Predpokladám, že táto kniha je podobným falšovaním histórie.

Zaujímavý pohľad do histórie sú prednášky a práce Toma Woodsa, ktoré vnášajú trochu rozumu do dnešného keynesiánskeho mainstreamového šialenstva.

28.04.2018 | Roman Kanala

Keynes bol humanista. Aj Marx bol humanista. Marx je súčasťou klasickej ekonómie. Keynes je súčasťou neoklasickej syntézy.

Ako sa píše v článku, otázka neznie, či štátne zásahy áno alebo nie. Otázka znie, štátne zásahy kedy, či kde, v akej situácii. Kapitalizmus stojí na predpoklade dokonalého trhu. V reálnych podmienkach dokonalý trh neexistuje, len jeho aproximácie. Niektoré sú vyhovujúce, iné nie. Štát musí občas dokonalý trh aproximovať, občas simulovať. Napríklad v situácii monopolu, či environmentálnych externalít. Preto existuje protimonopolný úrad a preto je aj ochrana životného prostredia.

Existujú aj úlohy, ktorých sa môže zhostiť len a len štát. Nemôžu závisieť na trhu. Napríklad armáda a bezpečnosť. Alebo vynucovanie pravidiel. Kam vedie trhová polícia a trhové súdnictvo, to vidíme dnes na Zlodejsku. Súdny spor vyhrá ten, kto dá bakšiš. Kalícia ochraňuje toho, kto zaplatí. To je zdegenerovaný štát, ktorý si neplní svoje úlohy.

28.04.2018 | shaggy

Čo je to "dokonalý" trh a prečo sa vyjadruješ k témam, o ktorých nič nevieš? Ešte aj o tých počítačoch ti to ide lepšie.
A pri úlohách, ktorých sa môže zhostiť len štát, si zabudol na stavanie ciest...

29.04.2018 | Roman Kanala

Dokonalý trh je popísaný v učebniciach ekonómie. Výpočty ekonomických rovnováh sú založené na hypotéze dokonalého trhu. Meta-teória neoklasickej ekonómie. Najčastejšie sa spomína rovnováha Mankiw, čo je moderná formulácia. N. G. Mankiw je harvardský ekonóm, ktorý pracoval na teórii všeobecných rovnováh. Dokonalý trh je trh, na ktorom jeden aktér alebo skupina aktérov nevie pohnúť rovnovážnym bodom. Inak je to už monopol alebo oligopol. Ďalšími predpokladmi sú atomizované rozhodovanie, dokonalá informácia, dokonalá ekonomická racionalita.

Stavanie ciest nemusí robiť štát. Na Francúzsku po francúzsky sú diaľnice súkromné. Na Taliansku po taliansky tiež. Na Zlodejsku po zlodejsky je súkromná tzv. "R1" (polo-súkromná cez PPP). Formy vlastníctva sú popísané na http://blizsienaoko...

29.04.2018 | shaggy

Kapitalizmus nestojí na predpoklade dokonalého trhu. To Keynesiáni, ako ty, si myslia, že áno. Ľudia, čo nechcú štátne zásahy počítajú s "nedokonaľosťou" trhu. Výsledky nebudú vždy "dokonalé", ale budú spravodlivé a morálne. A o tom to je.

Ale ďakujem za ukážku s cestami. A teraz mi povedz, prečo by sa to isté nemohlo aplikovať na súdnictvo, armádu, políciu?
Ty tvrdíš, že na Slovensku vidíme, kam vedie trhová polícia a súdnictvo. Ale to iba dokazuje, že nevieš, o čom hovoríš. Na Slovensku máme štátne súdníctvo a políciu a ten výsledok je iba nádhernou ukážkou, ako štát zlyháva.

29.04.2018 | @@@

ale budu spravodlive a moralne ??? ....tak toto je žart roka ....taka naivita :D :D ty si rovnaki ako marx aj on predpokladal že ludia sa budu spravať podla nesebeckych a nechamtivych hodnôt :D :D :D

29.04.2018 | Roman Kanala

sheggy: Ja nie som žiadny keynesián. Ušmudlaní psíci sú hlúpi, ale niektorí sú ešte hlúpejší. S takým nemá zmysel sa vôbec baviť.

29.04.2018 | shaggy

Ty nie si keynesián, súdruh Kanala? Veď tvoje socialistické príspevky na tomto webe dávajú jasne najavo, že si buď Keynesián, alebo latentný Marxista.
Ak teda máš nejaké vedomosti v tejto oblasti, lebo je pokojne možné, že nie si nič... ale to určite nepriznáš :)

29.04.2018 | @@@

lenže ako to byva teorie na papieri často vrealite nefunguju a zlyhavaju ....ludia sa rano nebudia s tym že čo mi dnes hovori nejaky Mankiw ale spravaju sa často iracionalne bez ohľadu na určite toreticek -ekonomicke predpovede hoc aj nositelov nobelovych cien :P

29.04.2018 | zakaznik

Marx bol hlavne sociopat a povaľač. Ľavičiari s obľubou uctievajú ľudí, ktorých prínos ľudstvu bol záporný.

29.04.2018 | @@@

to maš pravdu ale to iste plati pre mnoho ludi v dnešnom svete ako youtuberi celebrity a podobne dokonca aj športovi ....cih prinos je nulovy alebo zaporny a aj napriek tomu zarbaju obrovske prachy a o tie v kapitalizme ako jedniny ciel ide :P

29.04.2018 | Juraj Mašláni

Sociopat a povaľač? O tom, či bol Marx sociopat možno debatovať len s niektorými mimoriadne vzdelanými ľuďmi, o tom, či bol povaľač, s nikým.

28.04.2018 | donkichot

Jedná vec je sloboda podnikania v oblasti programu a priestoru. Sloboda podnikania neznamená vyberať jahody z torty a na tom bohatnúť. Bankovníctvo, energetika, plyn, výroba PHM, zdravotníctvo, tabak, alkohol a ich predaj by mal zostať v rukách štátu. Kto chce spoločnosti dokázať svoje organizačné a podnikateľské kvality, nech sa chytí do výroby.

Druhá vec sú podmienky, dane, zákony a zákonnosť. Progresívne zdaňovať vysoké zisky a majetky. Oligarchizácia sa nezakladá na pozitívnych schopnostiach jednotlivcov, je to slabosť štátu. Úlohou štátu nie je vytvárať ústupky a podmienky pre bohatých. Úlohou štátu je vytvárať podmienky pre rast, rozvoj a perspektívu štátu a životnú úroveň obyvateľstva celého Slovenska. Štát nemôže odovzdať opraty oligarchom a ťahať za kratší koniec.

Tretia vec sú zákony, zákonnosť a spravodlivosť. Kontrola zákonnosti nemôže byť zverená do rúk ľuďom, ktorí sú sami zločincami.

Štefan Martoš

28.04.2018 | shaggy

A kto si ty, že máš právo hovoriť, čo by malo zostať v rukách štátu? Prečo by nemalo v rukách štátu zostať aj každé iné odvetvie a potom rovno aj celý tvoj život?

28.04.2018 | @@@

a kto si ty že to maš pravo hovoriť čo by malo zostať v rukach štatu ???

28.04.2018 | shaggy

Ja to nehovorím. Ak chce mať súdruh štátne vlastníctvo, nech ho má. Ale nech ho nenúti nám ostatným ;)

29.04.2018 | @@@

dufam že nevyuživaš dialnice ani ine štatne inštitucie alebo veci ktore financuje štat ked si tak proti štatu .....

29.04.2018 | shaggy

Keď štát umožní konkurenciu a mne umožní NEPLATIŤ dane, tak ich využívať nebudem. Dovtedy rád využívam to, čo musím nedobrovoľne platiť. Ešte nejaká otázka?

29.04.2018 | Roman Kanala

Nechajme bokom poskakovanie ušmudlaných psíkov a pozrime sa na jedno tvrdenie.

"Bankovníctvo, energetika, plyn, výroba PHM, zdravotníctvo, tabak, alkohol a ich predaj by mal zostať v rukách štátu."

Banky sú súkromné vo väčšine krajín sveta. Dnes už aj v Rusku.

Energetika tiež môže byť súkromná. Na Švajčiarsku po švajčiarsky sú stovky energetických podnikov. Veľkých je zo 50, a potom nejakých tisíc vlastníkov Peltonovej turbíny na chate, ktorá vyrába pár kilowattov. Aj jadrové elektrárne patria súkromným firmám. Akcionármi sú kantóny a obce, ktoré sú z nich zásobované. Takto výrobca nemôže kúzliť s cenami.

Podobne zdravotníctvo. Súkromné zariadenia už existjú aj na Zlodejsku a sú dôkazom, že sa to dá manažersky zvládnuť aj bez deficitu. Naopak, najziskovejšie podnikanie má Penta v zdravotníctve.

Ak by alkohol bol v rukách štátu, tak by ste pili len tuzemák, vodku zo zemiakových šupín a Košice 10. Len súkromný sektor dokáže inovovať a vyrábať dobré nápoje. Škótske whisky sú malé súkromné pálenice. Francúzske víno je tiež súkromné. Aj Heineken je súkromná firma. Aj Pernod Ricard.

Štát nemá čo podnikať. Štát má definovať pravidlá a dohliadať na ich dodržiavanie. Súťažiť majú súkromníci. Ak je nejaká entita hráčom a rozhodcom zároveň, obvykle to dopadne zle.

29.04.2018 | @@@

si nepochopil že ved prave o to ide sukromne spoločnosti a ich monopol a vysledok obrovske zisky na ukor samotnych ludi ....na slovensku su toho ukažkov aj pološtatne firmy ako plynarne a prave za dzurindu najviac rastli ceny plynu pre domoancosti aby zisky voli ešte vyššie to iste elektrina len aby boli tam obrovske zisky a ludia platili lebo inu možnost nemaju a za rohom im neponukaju dalšich 20 možnosti z ktorych si možu vyberať ale často je to len monopol ktory znuživa postavenie

29.04.2018 | Roman Kanala

Súkromné spoločnosti nie sú monopol. Monopol je špeciálny prípad, ktorému sa štát snaží zabrániť. Na Americku roztrhali Rockefellerove firmy už pred vyše 100 rokmi. V 1911 bol Standard Oil označený za nezákonný monopol.

Na Zlodejsku po zlodejsky nie je zlé súkromné vlastníctvo, ale zločinná forma vládnutia červenej mafie.

29.04.2018 | @@@

každa firma sa snaži o monopol

29.04.2018 | Roman Kanala

Snažiť sa môže, dosiahnuť ho nesmie. Lebo potom už nejde o kapitalizmus a voľnú súťaž.

29.04.2018 | @@@

dosiahnuť ho nemsie a kto mu v tom akože zabrani ????.....cielom každej firmy je monopol ved to je zaklad ....sebectvo a chamtivosť vedu len k monopolu a sebectvo a chamtivosť je zaklad kapitalizmu

30.04.2018 | Vlasko

Konkurencia ? Alebo moznost konkurencie ? Monopol sam o sebe nie je zla vec. Problem je ak je monopol podporovany statom.

28.04.2018 | @@@

"ktorí zdôrazňovali decentralizáciu a „neviditeľnú ruku“, ktorá zabezpečuje, že najvyššie zisky v konkurencii získava firma, ktorá dokáže túžby spotrebiteľov napĺňať najlepšie a pri najnižších nákladoch." ....to je vždy len dovtedy pokial sa určitych veci nechyti sukromny monopol ktory to znužije pre svoje obrovske zisky .....ukažkov je zdravotnictvo a to po celom svete a najmä v usa kde je to obrosvky biznis a to preto že ludia nemaju na vybera a zdravotnictvo nefunguje ako maloobchod že za rohom je hned dalšia predjana ktora ti ponuka podobny tovar

29.04.2018 | martin33

".to je vždy len dovtedy pokial sa určitych veci nechyti sukromny monopol ktory to znužije pre svoje obrovske zisky "
Ano, spravne si napisal, ze ked ta "neviditelna ruka" trhu prestane fungovat a nahradi ju monopol, teda nieco co sa trhom nazyvat neda, tak je to pre konecnych zakaznikov velmi zla situacia. Zabudol si ale dodat, ze v principe je jedno ci je ten monopol je sukromna firma, alebo monopol s ovela vyssou mocou - stat.

29.04.2018 | @@@

lenže štatny monopol ma možnosť zmeny ked zmeniš vladu to ale v pripade sukromneho nikdy nejde lebo tam ciel vždy bude len monopol dosiahnuť a nie monopol zničiť alebo regulovať....monopol nemusi predstavovať len firmu zo 100% podielom ale aj firmu skuromnu kde ludia nemaju inu možnosť alebo firmu kde si trhovy podiel deli velmi mala skupina firiem čiže to ovlada mala skupinka kde može dochadzať aj k kartelovym dohodam

29.04.2018 | martin33

Aj sukromny monopol moze skrachovat alebo prist o podiel na trhu, napriklad ak ina firma objavi nahradu za produkt/sluzbu ktoru poskytuje. Prave kvoli vtedajsiemu monopolu Telecomu v pevnych linkach sa u nas mobily rozsirili rychlejsie ako napriklad v USA.
Ak zmenis vladu, tak statny monopol stale ostava, len sa vymenilo vedenie "firmy".

29.04.2018 | @@@

lenže su veci ktore sa tažko alebo tažie realizuju ....ano s mobilmi sa to dalo urobiť ale da sa to urobiť aj zo zdravim ?...alebo s elektrinou vodou plynom na ktorom mnohi stoja ?....su určite veci ktore človek pre prežitie nepotrebuje potom je jasne že v tychto pripadoch je to irelevantne aj ked to je monopol napriklad ako FB google micorsoft všetko monopoly ale je to irelevantne lebo od toho tvoj život až tak nezavisi a ked sa ti nepači tak nič z toho nemusiš riešiť použivať a dalej možeš fungovať ale možeš to iste povedať aj s tym čo som napisal vyššie čiže voda elektrina plyn alebo v zime zamrzneš bez vody budeš smrdieť (aj ked na pitie si tych par litov možno kupiš ) a zdravotnictvo to hovori samo o sebe .....takže je potrebne veci rozdeliť na skupinu ktora je akutna a potrebna a ktora je skôr vedlajšia v pripade tej vedlajšiej nam monopol može prekažať a možme ho kedykolvek bojkotovať alebo sa na neho vys.rať ale v pripade tej prvej skupiny doplacame nato len my sami a prave preto tam dochadza často k znuživaju

30.04.2018 | Vlasko

Vsetko co si uviedol vedia poskytovat sukromne firmy a konkurencia v ich odvetviach je vysoka.

29.04.2018 | zakaznik

Keynesian predictions vs history
https://www.etrend....

Keynesiánski astrológovia sa mýlili vo všetkom od kedy bola Studenková v jasliach. A stále ovládajú mainstream. Wtf?

Btw. neviete, kedy ekonomika ZSSR konečne predbehne US economy, ako Samuelson predpovedal?

29.04.2018 | zakaznik

Správny link tu. KEYNESIAN PREDICTIONS:
https://youtu.be/6X...

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.