Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V saku ministra Kaliňáka

Premiér Peter Pellegrini sa veľmi snažil, aby nikoho neprekvapilo, ak za novú šéfku navrhne Denisu Sakovú. Preto hovoril, že od nového vedenia očakáva, že „konečne sa dá od polície nabok a bude sa venovať verejnej správe“. A vyhlasoval, že po experimente s „externým krízovým manažérom“ preferuje osobu, ktorá bude od prvého dňa schopná riadiť rezort. Zuzana Wienk mala pravdu, keď skonštatovala, že Smer je v konflikte záujmov, a preto nemôže vybrať vhodného ministra vnútra.

25.04.2018, 10:30 | Marián Leško | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

komentár Marián Leško 2017

D. Saková slúžila ministrovi Robertovi Kaliňákovi ako šéfka IT sekcie na ministerstve, ako vedúca služobného úradu i ako štátna tajomníčka. Je od neho a jeho pôsobenia neoddeliteľná a podieľala sa na všetkom, za čo je zodpovedný. Okrem spolupodielnictva sa aj sama pričinila o to, že ju novinárka Denníka N Marianna Onuferová mohla charakterizovať ako „manažérku neúspešných projektov za stovky miliónov eur“. Bol medzi nimi aj projekt (informačný systém Identifikátora fyzických osôb), ktorý bol do posledného centa zaplatený, ale nič z neho nebolo spustené. Zo všetkých prijímateľov eurofondov muselo práve ministerstvo vnútra najviac peňazí vrátiť (celkovo 18 miliónov eur), lebo bruselské kontrolné orgány zistili nezrovnalosti, ktoré nemohli tolerovať. Ak už pre nič iné, tak aspoň z toho dôvodu, aby sa neopakovala situácia, že ministra vnútra budú vyšetrovať jeho vlastní podriadení, D. Saková sa nemala stať šéfkou rezortu.

Neprehliadnite

Od konca februára je známe, čo povedal obžalovaný dépeháčkar Ľuboš Varga špeciálnemu prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi: pri dodávke sieťových komponentov a technológií v pôsobnosti ministerstva vnútra došlo k rozsiahlej korupcii. Prípad sa stále vyšetruje, a keďže to bola práve D. Saková, kto mal na starosti túto zákazku, vyšetrovanie by sa malo týkať aj novej ministerky. Tak ako za čias R. Kaliňáka ani teraz nemožno očakávať, že vyšetrovatelia NAKA pôjdu „po krku“ svojej najvyššej šéfke.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)