Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Akú automobilku potrebuje východ

03.05.2018, 16:25 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

Na Slovensku opäť ožíva debata o možnom príchode novej automobilky. Tentoraz sa však konečne hovorí o jej možnom umiestnení na východe Slovenska. To je samo osebe dobrá správa. Východ potrebuje silného investora, ktorý by so sebou dokázal pritiahnuť aj ďalšie firmy v podobe subdodávateľov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Lukáš Kvašňák small na obtekanie

Jeho príchod by mohol zvýšiť aj tlak na dokončenie diaľnice, ktorá aj napriek sľubom stále mešká a termíny sa každoročne posúvajú.

Otázne napriek tomu je, či potenciálni investori dokážu nájsť dostatok kvalifikovaných zamestnancov vzhľadom na vysoký podiel dlhodobo nezamestnaných a vyľudňovanie regiónov.

Potrebuje však krajina ďalšiu výrobu automobilov? Odpoveď nie je taká jednoznačná, ako sa kritikom prílišného zamerania na automobilový priemysel môže zdať. Historické zameranie práve na automotive nebolo možnosťou, ale nevyhnutnosťou, ako využiť kapacity za socializmu silného strojárskeho priemyslu.

Výroba áut na seba zároveň viaže množstvo iných odvetví od hutníctva cez chémiu až po elektrotechniku, ktoré pritom dokážu dodávať aj do iných sektorov ako automotive.

Neprehliadnite

Samozrejme, bolo by ideálne, ak by k nám chodili investície s vysokou pridanou hodnotou zamerané na výskum a vývoj, lenže na to krajina nemá zatiaľ vytvorené vhodné podmienky. Stačí sa pozrieť, ako sa rozdeľujú eurofondy na výskum a inovácie alebo na hodnotenie vysokých škôl, ktoré aj v regionálnom porovnaní dopadli zle.

Rozhodujúce preto bude, o akú automobilku pôjde. Dnes má Slovensko výhodu, že sa u nás vyrábajú autá rozličných segmentov, ktoré putujú na širokú škálu trhov po celom svete. Takto produktovo aj regionálne diverzifikované portfólio dokáže tlmiť negatívne dosahy pri poklese dopytu, ako sa ukázalo aj počas ostatnej hospodárskej krízy.

Investor by mal byť pripravený na zmeny, ktoré prídu 

Lenže automobilový priemysel aktuálne stojí pred historickými technologickými zmenami, ktoré kompletne zmenia spôsob výroby, predaja aj používania áut.

Nie každá automobilka dokáže tieto zmeny zvládnuť. Je preto dôležité, aby investorom na východe bola taká spoločnosť, ktorá je na zmeny pripravená po technologickej a finančnej stránke. A dokázala by napríklad využiť aj prítomnosť IT klastra, ktorý vyrástol práve v Košiciach.

Zároveň by mal byť štát pri udeľovaní priamej aj nepriamej investičnej pomoci opatrný, aby sa vyhol problémom, ktorým aktuálne čelí zo strany Bruselu v súvislosti s podporou pre Jaguar Land Rover.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 18/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Tagy automobilky, automobilový priemysel

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.