Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako Amazon zosadí Tesco z britského trónu

Hovorí sa, že najlepšou obranou je útok. Túto stratégiu si zrejme osvojili aj dve popredné britské siete supermarketov Sainsbury’s a Asda, ktoré chcú spojiť sily proti rastúcej konkurencii v brandži.

13.05.2018, 10:05 | Marek Legéň | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Na ostrovoch rýchlo posilňuje svoje postavenie najmä nemecká diskontná úderka Aldi a Lidl. Tradiční obchodníci sa obávajú tiež Amazonu, ktorý sa okrem internetového obchodu pustil už aj do kamenného potravinárskeho retailu. Spojenie britskej trhovej dvojky Sainsbury’s a trojky Asda zásadne zamieša pomery na trhu. Nová skupina po vyše dvoch desaťročiach vytlačí Tesco z pozície suverénneho lídra. Ak nebudú proti regulačné úrady.

Spájanie odlišných svetov

Briti úzkostlivo sledujú pomery na maloobchodnom trhu s potravinami. Opierajú sa najmä o dáta výskumnej firmy Kantar Worldpanel. Najväčší hráč na trhu Tesco si v apríli držal 27,6-percentný podiel. Keď sa dajú dohromady rovnako silné siete Sainsbury’s a dcéra amerického Walmartu Asda, preskočia tridsať percent. V spoločnom podniku má držať opraty trhová dvojka Sainsbury’s, s ktorej akciami sa obchoduje na burze.

Svetová retailová jednotka Walmart má kontrolovať zhruba dvojpätinový podiel a za „ústup“ do minority zinkasuje asi tri miliardy libier. Transakcia ohodnocuje sieť Asda na 7,3 miliardy libier.

Neprehliadnite

Akvizícia je najväčšou udalosťou na britskom retailovom trhu od roku 2004, keď reťazec Morrisons ovládol konkurenta Safeway. Denník Financial Times pripomína, že tento obchod nedopadol práve najlepšie, keďže po pár rokoch skupina stratila vyše štvrtiny podielu na trhu.

Analytici varujú, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Amazon, Tesco

Diskusia (0 reakcií)