Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

VW T-Roc: Crossover od Volkswagenu je ľudový, no za značku sa stále platí

12.05.2018, 05:54 | Jozef Prosnan | © 2018 News and Media Holding

Uvažujete nad kúpou malého mestského crossovera? Máte v skutku solídny výber. Len náhodne mi napadajú Suzuki Vitara, Peugeot 2008, Mazda CX3, Hyundai Kona, Kia Stonic, Citroën C3 Aircross, Opel Crossland X... alebo aj o pol čísla väčšie Škoda Karoq, Seat Ateca. Najnovšie aj VW T-Roc.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Enjoy

Tagy

Volkswagen, VW

Exemplár, ktorý som práve prevzal na skúšku, by svojou konfiguráciou mohol v ponuke aktuálne dostupných šiestich verzií možno aj zabodovať najsilnejšie. S motorom 1,5 TSI a ručne radenou prevodovkou môže osloviť motoristov, ktorí litrovým agregátom neveria, pýtajú si väčší výkon, ale dvojliter ich odrádza v obave, že bude mať vysokú spotrebu. Diesle im zasa z x dôvodov nevoňajú.

Testovaný má „len“ predný pohon, čo väčšina zákazníkov pri malých crossoveroch akceptuje, a stupeň výbavy Style sa stará, že dostanete slušne vybaveného auto už aj s adaptívnym tempomatom a na hliníkových sedemnástkach za cenu mierne presahujúcu 20-tisíc eur, čo pri Volkswagene znamená vážny dôvod na zamyslenie.

VW T-Roc 1,5 TSI ACT StyleZdroj: Volkswagen

Dizajnéri sa trochu odviazali

Priznávam, že fazónu automobilov značky Volkswagen som nikdy zvlášť neobdivoval. Na môj vkus až príliš funkčný, chladne vykalkulovaný, málo emočný – teda česť výnimkám. Na druhej strane uznával som a stále uznávam, že volkswageny vyžarujú serióznosť, čo vo mne vyvoláva neuchopiteľný prísľub spoľahlivosti. Ak teraz T-Rock porovnávam trebárs s najnovším Tiguanom, vidím, že dizajnéri sa predsa len odviazali.

VW T-Roc 1,5 TSI ACT StyleZdroj: Volkswagen

Svojmu dielu naordinovali ofenzívnejšiu masku chladiča, žoviálnejšiu líniu strechy, efektne do strán vytiahnuté a pekne formované blatníky. Ak však zjav T-Rocku porovnávam s niektorými z už spomenutých konkurentov, valcuje ich skôr dospelou robustnosťou ako originálnou fazónou. To nie je výčitka. Práve prísľub odolnosti je jeden z dôvodov, prečo dnes corssovery a SUV tak idú na odbyt...

Neprehliadnite

Takmer typický volkswagen

Usadám za volant, sedadlo si spustím do krajnej spodnej polohy, dobre vidím na prístrojový štít aj pred auto. Keď spustím okno a vystrčím lakeť, čo rád robím počas jazdy krokom v kolóne, mám ho privysoko – hovorím si, typický volkswagen s vysokým pontónom karosérie. Inak sedím celkom pohodlne – vyššie, dlhý sedák mi podopiera stehná, príjemný textil dýcha, telo sedadlo dobre podopiera, no nie je tvrdé.

Len možnosť nastaviť si sklon sedáka mi trochu chýba. Radenie, ako od volks­wagena očakávam – príjemné a hlavne presné. Volant v koži padne do dlaní a stredovú opierku si viem výškovo aj pozdĺžne doregulovať presne na mieru. Architektúru vidíte – strohá, funkčná. Medzi nami – o niečo lepšie vyzerá na obrázku ako v skutočnosti. Najmä s výplňami dverí sa ich autori mohli viac pohrať.

VW T-Roc 1,5 TSI ACT StyleZdroj: Volkswagen

Počas jazdy sa nižšia kvalita niektorých materiálov v interiéri akusticky nijako neprejavuje. Lícovanie je perfektné. Keď však hmatom hľadám mäkčený plast, nenachádzam ho nikde. Toto sa pri tejto značke nestáva, uznávam však, že ak by som mienil šetriť náklady – tak práve tu v prvom rade. Lakovanie niektorých plastových dielcov vo farbe karosérie interiér oživuje, vyznieva aj tak trochu retro – teda súhlas.

Prístrojový štít reprezentujú staré dobré budíky (môže byť aj digitálny, ak si priplatíte). Chválim prehľadný otáčkomer a vyčítam neprehľadný rýchlomer. Centrálna farebná dotyková obrazovka má namiesto štandardných 6,5& potešiteľných 8& – za príslušný doplatok.

Dodáva sa spolu s lepším autorádiom doplneným CD prehrávačom. Jej hlavnou prednosťou je promptná odozva, lišta s ponukou sa zobrazí už pri priblížení prsta, ak mienim upraviť hlasitosť reprodukcie, nemusím ďobať do obrazovky alebo nahmatávať príslušný spínač na volante, stačí uchopiť otočný ovládač. Príplatková dvojzónová klimatizácia má osobitný panel, čo motoristickí novinári (mňa nevynímajúc) vždy pozitívne hodnotia. Ak som kritizoval strohé výplne dverí, k dobru im musím prirátať objemné priečinky.

VW T-Roc 1,5 TSI ACT StyleZdroj: Volkswagen

Pokračovanie článku - stránka 1 z 3
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Enjoy

Tagy Volkswagen, VW

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.