Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Načo potrebuje štát obrovský priemyselný park na východe

Na východ Slovenska mieri veľká investícia. Hovorí sa o ďalšej automobilke. Padajú mená ako BMW, čínsky výrobca elektromobilov Zhi Dou, ale aj producent pneumatík LingLong. Štát sa preto rozhodol vybudovať strategický priemyselný park Haniska. Ten bude s rozlohou 900 hektárov patriť medzi najväčšie na Slovensku. Otázne je, či je takáto rozloha potrebná a či by štát nemal využiť existujúce parky v okolí, do ktorých vo viacerých prípadoch aj priamo či nepriamo investoval.

10.05.2018, 12:14 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 16

Viacero hotových parkov

Akú rozlohu nakoniec park pri Košiciach bude mať, zatiaľ nie je jasné, no aktuálnych vyše 900 hektárov pôsobí prehnane. Nitriansky strategický park vybudovaný pre Jaguar Land Rover má rozlohu vyše sedemsto hektárov. Samotná britsko-indická automobilka podľa investičnej zmluvy získa v prvej fáze 185 a následne má možnosť dostať ďalších 113 hektárov. Do parku okrem automobilky prišiel zatiaľ len dodávateľ lisovaných dielcov Gestamp. Ostatní nadviazaní investori išli do susediacich parkov.

Na porovnanie, celý park pre žilinskú automobilku Kia a jej dodávateľov má 223 hektárov, pričom stále sú k dispozícii voľné pozemky. Trnavská PSA Groupe zase pri svojom príchode dostala priemyselný park s rozlohou dvesto hektárov, z čoho využíva 180. Jej dodávatelia sa koncentrovali do okolitých súkromných parkov.

V okolí Košíc je pritom viacero existujúcich priemyselných parkov v rôznej fáze pripravenosti. Najväčším je ten v obci Kechnec, ktorý je vzdialený len osemnásť kilometrov od Košíc. Jeho rozloha je 332 hektárov, z toho je ešte viac ako sto voľných, pričom je možné ho ďalej rozširovať.

„Ďalšie pozemky sú v obci Cestice, kde je scelených sto hektárov, ktoré sú majetkovoprávne doriešené a sú legislatívne pripravené na vybudovanie parku. A územia vhodné pre priemysel sú aj v obciach Čečejovce či Ploské,“ hovorí Arpád Lörincz z developerskej spoločnosti KKP Invest, ktorá vlastní priemyselný park vo Veľkej Ide pri Košiciach.

Poradenská spoločnosť JLL eviduje na východe päť parkov, ktoré prenajímajú medzinárodní developeri. K tomu však treba zarátať aj parky, ktoré zriadili obce a mestá, tých je oveľa viac. „Čo sa týka možnosti výstavby, na východe je veľa priestorov, ale stavať sa budú až pre konkrétneho nájomcu,“ hovorí vedúci oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností JLL Samuel Šporka.

Vyberal investor

Minister hospodárstva Peter Žiga, pod ktorého projekt nového strategického parku spadá, podľa denníka Košice Dnes uviedol, že umiestnenie priemyselného parku v Haniske bolo výsledkom rozhodnutia budúcich investorov.

„Aktuálne rokujeme s viacerými veľkými investormi, ale ešte nie sme vo fáze, keď môžeme hovoriť o detailoch. Veľký hráč vo svojej oblasti však potrebuje veľký priestor a má veľké nároky v oblasti logistiky,“ uviedol P. Žiga.

Zdroj: SITA

Slovensko malo dať investorom na výber štyri lokality vrátane Kechneca. O aké išlo, rezort hospodárstva nespresnil. Rovnako neodpovedal ani na to, či 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16

Rubrika Ekonomika

Tagy automobilový priemysel, priemyselný park