Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dedo alebo riaditeľ? Firma, kde rodina splynula s podnikom

17.01.2018, 19:07 | © 2018 News and Media Holding

Máloktorý podnikateľ by povedal, že biznis je prechádzka ružovou záhradou. Pre úspech či dokonca prežitie je potrebné byť neustále v strehu, mať lepšiu, viditeľnejšiu alebo lacnejšiu ponuku ako konkurencia a prevziať zodpovednosť nielen za seba, ale aj za zamestnancov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Na rodinu podnikateľom sotva ostáva čas. Jednou z možností, ako situáciu riešiť, je – vziať rodinu do biznisu. Tento plán má vážne riziká – hrozí rozpad manželstva či neskoršie výčitky detí, že mali ísť radšej vlastnou cestou. Ak to však vyjde, výsledkom môže byť rodinná pohoda doma aj vo firme. Taká, akú je cítiť v spoločnosti Marpex rodiny Osúchovcov z Dubnice nad Váhom.

Malí, ale moderní

Marpex je malá firma s dvadsiatimi zamestnancami a tržbami takmer tri milióny eur ročne. Hoci ste o nej možno nepočuli, patrí medzi najstaršie kolieska slovenskej ekonomiky – svoje začiatky datuje do roku 1993. „Za tie roky sme nazbierali referencie od vyše tritisíc firiem,“ tvrdí zakladateľ spoločnosti Marián Osúch starší.

Marpex, rodina Osúchovcov: Marián Osúch ml., mama Margita a otec Marián Osúch st.Zdroj: Miroslava Spodniaková

Firma spolupracuje s veľkými priemyselnými podnikmi – automobilkám, strojárňam či chemičkám zdokonaľuje výrobné linky. Dodáva technologické celky, ktoré majú zlepšiť efektívnosť výroby či znížiť jej chybovosť. Jeden smeroval napríklad do spoločnosti Johnson Controls.

Marpex v jej závode v Lozorne inštaloval systém, ktorý operátorov navádza k správnym súčiastkam svetelnými signálmi. Pracovník prebral objednávku s kódom, preskenoval ho a v sklade sa následne vysvietili pozície na regáloch. Operátor teda nemusel premýšľať nad tým, kam po ktorú súčiastku zájsť, a pri zostavovaní objednávky sa nepomýlil.

Neprehliadnite

„Systém vychádza z japonského konceptu poka-yoke. Do slovenčiny sa dá preložiť ako ,blbuvzdorný‘,“ hovorí syn zakladateľa Marpexu Marián Osúch mladší. Cieľ je prostý – nadizajnovať procesy tak, aby ich ľudská omylnosť neohrozila. Dobrý výsledok je – nulová chybovosť. „Ideálnym riešením je plne automatizovaný sklad, ale na takú investíciu každá firma nemá,“ dodáva M. Osúch ml. Podobné, zväčša menšie inštalácie má firma vo výrobných halách po celom Slovensku.

Zrod vo federálnej zbrojnici

Starší z dvojice Osúchovcov je zakladateľom a doposiaľ jediným vlastníkom firmy. Vyštudoval v Bratislave elektrotechnickú fakultu a po škole sa presťahoval z rodného Partizánskeho do Dubnice nad Váhom. Horné Považie bolo v tom čase zbrojnicou československej republiky a pre inžinierov tu bolo veľa pracovných miest. Centrálni plánovači spojili do strojárskeho holdingu ZŤS fabriky na výrobu ťažkej vojenskej techniky od Trenčína po Martin.

Jedným z najmodernejších pracovísk holdingu bol Elektrotechnický výskumný ústav v Novej Dubnici, ktorý vyvíjal napríklad pohony pre obrábacie stroje. Stranícka príslušnosť tu nebola dôležitá, hľadelo sa na schopnosti, tvorivosť a invenciu. „Dostal som sa do tímu veľmi šikovných a nadaných ľudí,“ hovorí M. Osúch st., ktorý tu pracoval na oddelení, ktoré vyvíjalo Mobilný robotický systém.

Nečudo, že po páde režimu vzniklo na základoch ústavu viacero súkromných firiem, z ktorých takmer všetky prosperujú dodnes. EVPÚ, ZTS Elektronika SKS, NES, Eling majú svoje začiatky práve tu. Marpex tiež.

Marpex, rodina Osúchovcov: mama Margita, otec Marián Osúch st. a syn Marián Osúch ml.Zdroj: Miroslava Spodniaková

Pokračovanie článku - stránka 1 z 3
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Rodinné firmy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.