Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Namiesto žiletky elektrický strojček: otestovali sme Braun, Philips a Panasonic

20.05.2018, 10:04 | Marián Biel | © 2018 News and Media Holding

Hoci sa na týchto stránkach zameriavame hlavne na skúšanie čiernej techniky, občas sa pritrafí príležitosť aj na niečo iné. Rozhodli sme sa otestovať holiace strojčeky, takmer vlajkové lode od firiem Braun, Panasonic a Philips. Všetky tri modely sú bezdrôtové, a tak sa dajú používať hoci aj vo výťahu, ak ste náhodou zaspali na rannú poradu.

 • Tlačiť
 • 16

Rubrika

Enjoy

Ide leto, porast na hlave bude prekážať čoraz viac. A holenie tváre je pre chlapa celoživotná úloha. Postaviť sa k tomu dá troma spôsobmi. Tým prvým je holič, respektíve barbier. Vyskúšali sme ich a až na to, že ide o cenovo náročnejšiu službu, nedáme na ňu dopustiť. Aspoň u profesionálov, ktorých sme vyskúšali. Navyše si to vyžaduje aj trochu logistiky, pretože je potrebné objednať sa a za barbierom prísť.

Ale potom si človek užije perfektnú starostlivosť a často oholenie starou dobrou britvou. Je to zážitok, na ktorom niečo je a u niekoho môže vyvolať akési potlačené starosvetské džentlmenstvo. Nech však už na holenie používate čokoľvek, aspoň raz za päť-šesť týždňov by mal holiča navštíviť každý chlap.

Zdroj: Braun

No a potom je tu druhý spôsob – holenie sa doma buď žiletkou, alebo britvou. Teda ručný „analógový“ spôsob. Alebo si vyberiete elektrický holiaci strojček. Na trhu sú ich desiatky a podarilo sa nám zhromaždiť trojicu, ktorá patrí v rámci svojej značky k tým najlepším. A tiež sú približne z rovnakej cenovej kategórie od 200 do 250 eur.

Nie je to málo a každý si ľahko vypočíta, že by za tú sumu mohol mať okolo 100 hlavíc od Gillette. To by bežnému mužovi malo stačiť aj na dva roky holenia. Alebo za to môže mať 10 holení u profesionálneho holiča.

Elektrický holiaci strojček je však niečím fajn. Aspoň sme pred testom mali takú predstavu. Holenie sa kedykoľvek a kdekoľvek, žiadne menenie hlavíc, len občas prepláchnutie vodou. Chceli sme si tieto predstavy overiť s realitou a možno aj pomôcť ostatným pri rozhodovaní, či je strojček tá správna cesta. Ak áno, ktorý z trojice recenzovaných modelov sa oplatí najviac. Treba pripomenúť, že testovací subjekt sa celý svoj holiaci život, teda približne 20 rokov, neholil ničím iným, len klasickými žiletkami a mechanickými holiacimi strojčekmi. A ešte dôležitejší je fakt, že oproti výberu nejakého smartfónu je toto úplne iná záležitosť.

Zdroj: Braun

Či daný holiaci strojček sadne, je vecou každého konkrétneho jedinca a konkrétneho typu pokožky. Testovací subjekt má stredne citlivú pokožku, takže sa podľa jeho skúseností dá aspoň čiastočne orientovať. Pri testovaní sme holili dvoj- a štvordňové strnisko a zhruba raz za dva týždne kompletne oholili aj hlavu.

S čistiacou stanicou

Nemecká spoločnosť Braun je v oblasti holiacich strojčekov pojmom s takmer storočnými skúsenosťami. Založená bola vo Frankfurte nad Mohanom v roku 1921 so záberom vyvíjať a zostrojovať rádiá. So strojčekmi začali až o tridsať rokov neskôr. Len pre zaujímavosť, od roku 1967 Braun patril americkej spoločnosti Gillette. Tú pred 13 rokmi zas kúpil Procter and Gamble za 57 miliárd amerických dolárov a spolu s ňou teda aj značku Braun. Tak či onak, divízia elektrických holiacich strojčekov ostala bez zmeny a vývoj a výroba stále prebiehajú v Nemecku.

Na test sme dostali Braun 9290cc, člena najvyššej Series 9000. Pri všetkých troch modeloch je nutné uvádzať presné modelové číslo. Často stačí len drobná zmena posledného dvojčísla alebo prípony a už je to iné balenie alebo dokonca odlišný model. Momentálne má Braun v ponuke štyri modely zo série 9000. Rozdiel je však prakticky len v doplnkovej výbave a farebnom vyhotovení.

Testovaný model Branu 9290cc je strieborný, respektíve s chrómovým vyhotovením a v balení má aj cestovné puzdro. Koncovka „cc“ navyše signalizuje, že je to verzia s Clean & Charge stanicou. Teda akousi dokovacou kolískou, ktorá sa zároveň stará o čistenie.

Zdroj: Braun

Strojček je trochu masívnejší, ale drží sa v ruke pohodlne. Hlavne vďaka pogumovanej zadnej časti. Tam nájdeme aj dvojicu dotykových konektorov práve pre spomínanú dobíjaciu stanicu a tiež výsuvný zastrihávač. Mechanizmus v Braune vymysleli prakticky. Jemné potlačenie palcom a pohon motora sa automaticky presunie z hlavice do zastrihávača. Vyskúšali sme ho na zarovnanie fúzov nad perou. Fungoval, ako sme si predstavovali. Možno mohol byť vysunutý o pár centimetrov vyššie, pretože takto je v úrovni s holiacou hlavou, ktorá ho trochu zakrýva. Na spodnej hrane je otvor pre nabíjací kábel so špeciálnou koncovkou. Sme zvedaví, kedy aj do tohto segmentu dorazí univerzálny USB-c konektor.

Na prednej strane je potom hlavný vypínač s LED indikátorom nabitia a potom prepínač na zamknutie holiacej hlavy. A to je tá najdôležitejšia časť strojčeka. Braun používa systém, keď sa hlava nakláňa len dopredu a dozadu. Samotné štyri holiace prvky, ktoré sa špecializujú na rôzne typy fúzov, sa ešte flexibilne nakláňajú do strán.

V tomto segmente je samozrejmosťou, že strojček je vodotesný a dá sa používať aj s penou na holenie. Vtedy sa odporúča holiacu hlavu uzamknúť. Preferovali sme však flexibilnú odomknutú hlavu pri každom druhu holenia. Nechýba ani funkcia uzamknutia strojčeka pársekundovým pridržaním hlavného vypínača.

Špecialitou tohto modelu, ktorú ďalší dvaja konkurenti nemajú, je dobíjacia a čistiaca stanica. Je to valec s priemerom zhruba 10 a výškou 15 centimetrov. Po použití stačí strojček vložiť do kolísky a automaticky sa nabíja. V balení je aj jedna čistiaca náplň na báze alkoholu. Tá sa vkladá ako cartridge na spodnej strane stanice.

Pri vcelku hlučnom, ale našťastie nie dlho trvajúcom čistení tak automaticky vytrasie zo strojčeka ostrihané fúzy a zároveň ho dezinfikuje. Presnejšie povedané – vytrasie „fúzový prášok“, pretože strojček ich strihá na drobnučké kúsky. Dvojbalenie čistiacej náplne stojí okolo 10 až 15 eur a podľa nášho odhadu by jedno malo vydržať na mesiac bežného holenia. Ich výmena je jednoduchá.

Zvláštne je, že ten istý model len s dobíjacím stojanom stojí rovnako alebo viac. Takže ak sa budete rozhodovať medzi edíciami od Brauna, odporúčame s čistiacou stanicou. V kúpeľni zaberie trochu viac miesta, ale holiaca hlavica je potom ako nová.

Zdroj: Panasonic

Japonské holenie

Panasonic ES-LV6N-S803 ani nie je tým najvyšším radom od tohto japonského výrobcu. Presnejšie povedané, znova sú rozdiely medzi týmto modelom a modelmi LV7 a LV9 len v doplnkovej výbave a farbe. LV7 má v balení aj nabíjací stojan a LV9 má kovové telo aj čistiacu stanicu. Všetky ostatné parametre majú rovnaké.

Strojček má o niečo kompaktnejšiu rukoväť než konkurent od Branu, ale zas rozmernejšiu holiacu hlavicu. Je tiež ľahší. Znova je značná časť pogumovaná, takže k ergonómii držania nemôžeme povedať nič negatívne.

Na zadnej strane je jednoduchý výsuvný mechanizmus na uzamknutie hlavice a odklopenie zastrihávača. Tento kúsok sa nám vidí praktickejší. Na spodnej hrane je znova špeciálny konektor pre nabíjací kábel. Prednú stranu zdobí okrem hlavného vypínača aj drobný monochromatický displej. Zobrazuje percentá nabitia, dĺžku holenia, potrebu vyčistenia hlavice alebo zamknutie strojčeka pridržaním hlavného vypínača. Ale len z vypnutého stavu. Pridržanie počas chodu aktivuje funkciu akustického vibračného čistenia. S trochou mydla a vody je to po asi polminúte hotové.

Zdroj: Panasonic

Panasonic sa chváli ostrosťou vďaka japonskej oceli. Berie to vážne a ako jediný pribalil aj olej na občasné premazanie pohyblivých častí. Hlavica sa vie otáčať do všetkých strán a až päť holiacich súčastí sa podľa potreby vie do hlavice mierne ponoriť.

Špecialitou Panasonicu je aj senzor hustoty brady, ktorý podľa toho mení výkon motora. No rozdiely sme si veľmi nevšimli. Možno aj preto, že sme stále holili podobne hustú bradu alebo hlavu.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 3
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 16

Rubrika Enjoy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.