Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky požičali developerom viac, konkurencia sa zostrila

28.05.2018, 10:30 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Ďalší rok rastu a zvyšovania objemov financovania – to na strane jednej, na strane druhej zvýšený konkurenčný boj i otázniky, čo bude ďalej. Aj takto vyzeral uplynulý rok pohľadom bánk v oblasti projektového financovania.

 • Tlačiť
 • 0

Podobne ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, aj vlani bola situácia na trhu priaznivá. „Rok 2017 bol znovu rokom rastu, aj keď ten už bol miernejší v porovnaní s rokmi 2015 a 2016. Viac sme sa venovali príprave a financovaniu väčších projektov, niektoré z nich začali v roku 2017 svoju výstavbu, ktorá zaberie niekoľko rokov,“ konštatuje Jozef Futrikanič, riaditeľ odboru financovania nehnuteľností Československej obchodnej banky.

Pochvaľovali si všetky oslovené banky, aj keď situácia sa v mnohom zmenila. „Vlani sa zostril konkurenčný boj medzi bankami, ktorý sa prejavil v agresívnejších finančných štruktúrach oproti predchádzajúcim rokom,“ hovorí Zuzana Kanalová, vedúca oddelenia financovania nehnuteľností vo VÚB. Podľa nej sa to premietlo napríklad v maržovosti projektov i v podiele celkovej poskytnutej sumy k hodnote nehnuteľnosti.

Neprehliadnite

VÚB banka bola jediná z top 5, ktorá zaznamenala pokles projektového financovania nehnuteľností. Túto skutočnosť vysvetľovala opatrnejším prístupom, keď podporila najmä menšie projekty. „Naša banka si dlhodobo udržuje skôr konzervatívnejší prístup k financovaniu nehnuteľností,“ tvrdí Z. Kanalová.

Najvýraznejší nárast spomedzi piatich najväčších bánk zaznamenala Československá obchodná banka, ktorej objem úverov narástol medziročne o 15,6 percenta. „Do realitných projektov sme umiestnili minulý rok viac ako 110 miliónov eur vo forme nových úverov. Spolufinancovali sme niekoľko zaujímavých logisticko-priemyselných projektov, tento segment v ekonomike zažíva pozitívny trend a vidíme určitý priestor v tejto oblasti,“ vysvetľuje stratégiu J. Futrikanič.

Lídrom v objeme poskytnutých úverov je opäť Tatra banka. Oproti minulým rokom sa na trhu zmenila štruktúra podporených projektov. „Narástol podiel financovania výstavby na novo poskytnutých úveroch projektového financovania. Spôsobené to bolo jednak poklesom záujmu o refinancovanie už bežiacich projektov, ako aj stále silným dopytom našich klientov po financovaní novej výstavby,“ konštatuje PR manažérka Tatra banky Linda Lalinská. Podľa nej veľké množstvo projektov bolo refinancovaných už v rokoch 2015/2016 a pokles úrokových sadzieb nebol vlani až taký rázny ako v predchádzajúcich rokoch.

Bude rok kancelárií. V pipeline aj vo výstavbe je mnoho veľkých projektov. Cítiť aj väčší záujem o kúpu existujúcich projektov 

Väčšina bánk zvyšovala objemy, prístup pri ich udeľovaní však nemenila. „Pri poskytovanom financovaní predovšetkým dbáme na to, aby celková úverová angažovanosť nepresiahla rozumnú úroveň parametra LTV [výška úveru k hodnote, pozn. TREND], kde sa snažíme udržať úroveň okolo 70 percent, aby úverované portfólio vedelo čeliť prípadným cyklickým prepadom na strane hodnoty nehnuteľností,“ vysvetľuje Matúš Takáč, manažér oddelenia Štruktúrované financovanie & Real Estate UniCredit Bank.

Najmä rezidenčné projekty

UniCredit vlani podporila napríklad financovanie lokálnych obchodných centier OC Martin, Solivaria Prešov či rezidenčný projekt Matadorka skupiny VI Group. Práve rezidenčné projekty banky pomerne často podporili. Napríklad Slovenská sporiteľňa financovala projekty ako Mamapapa (ITB Development), Bory Home (Penta Real Estate), Slnečnice Viladomy (Cresco Group) či Nido (Iuris). VÚB banka zase podporila projekty Premiére (Finep), Gansberg (ITB) či Galvaniho dvory (Macho Consulting).

Vyhliadky na ďalšie mesiace sú pozitívne. „Predpokladám, že rok 2018 bude ešte stále dobrým rokom pre banky aj klientov, že realitný trh bude stabilný a rozbehnuté projekty budú pokračovať ďalej. Je veľmi dobré pre slovenskú ekonomiku, že rast a oživenie trvajú už dlhší čas, lebo príprava projektov je časovo náročná a spolu s výstavbou potrebuje dostatok času,“ myslí si J. Futrikanič z ČSOB.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v stavebníctve a realitách

Tagy financovanie, stavebníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.