Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sabolovcov láka horúci biznis napojený na štátne zákazky a spájaný s kauzami

Západoslovenská skupina podnikateľov okolo Jána Sabola ovládla biznis s biopalivami, ktoré sú kritizované za to, že spotrebúvajú aj potravinárske suroviny. A ani štart ich európskej produkcie sa nezaobišiel bez počiatočného odpúšťania spotrebných daní. Sabolovci museli vysvetľovať verejnosti aj existenciu svojich firiem a účtov v daňových rajoch. No pomyselný najhorúcejší zemiak si ťahajú z pahreby domáceho biznisu asi až teraz.

23.05.2018, 11:51 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Láka ich totiž tandem východoslovenských palivárenských firiem Petroltrans a Progress Trading, pretože nasmeruje ich biznis s palivami vo väčšej miere už aj na východ krajiny. No zároveň sú tieto nové posily spojené aj s nejednou kauzou či podozrením.

Hoci doteraz bol ich majetok z významnej časti napísaný na inak neznámeho Ukrajinca Mykhayla Olevskyyho, znalejší ľudia za nimi ako lídrov videli skôr ľudí z bratislavskej investičnej skupiny Slavia Capital a podnikateľa Jozefa Faba zo Spiša. Zahmlené vlastnícke pozadie firemného dua bilo pritom do očí o to viac, že už dlhšie dostávalo aj nemalé štátne zákazky.

Navyše, už dávnejšie boli tieto podniky a ich vedenia vyšetrované aj pre daňové úniky. Taktiež mala pre ne údajne len nedávno pracovať aj dcéra jedného vysokopostaveného, no i kontroverzného manažéra daňových úradov. O niektorých zvláštnych prepojeniach pritom ešte koncom vlaňajška písal aj zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak.

„Mnohé veci z minulosti týchto firiem si uvedomujeme a o to detailnejšie sme si ich pred kapitálovým vstupom preverovali. No minulosť je len minulosťou a my s týmito podnikmi vieme i chceme ďalej riadne podnikať,“ hovorí Robert Spišák – predseda predstavenstva spoločnosti AZC, ktorá zastrešuje biznisy skupiny sabolovcov. Pravdou však zostáva, že sčasti zostávajú v oboch podnikoch aj pôvodní vlastníci.

Odchádzajúca Slavia

To, že sabolovci chcú prevziať popradského obchodníka s palivami Petroltrans i s jeho dcérskymi trebišovskými skladmi na palivá Progress Trading, zverejnil koncom minulého mesiaca Protimonopolný úrad SR.

Neprehliadnite

Ten práve teraz posudzuje, či obchodná transakcia nenaruší konkurenciu na trhu s palivami. K tomu by však prísť nemalo, lebo v palivách je na Slovensku už viacero väčších hráčov. Predvlaňajšie tržby firemného dua sa dostali na 272 miliónov eur pri zisku približne 600-tisíc eur.

O štátnych zákazkách Petroltransu písal aj novinár Ján Kuciak 

Sabolovci oznámili úradu plánovaný obchod s tým, že v palivárskom zoskupení majú nadobudnúť polovičný podiel. Druhá polovica 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy Sabolovci