Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Druhý a tretí pilier si treba vhodne nastaviť, ak má priniesť zaujímavý dôchodok

Pozitívom zmien, ktoré počas krátkej vlády Ivety Radičovej zaviedol exminister práce Jozef Mihál, je, že druhý pilier sa stal zároveň lacným aj výnosným. Negatívnou stranou ostáva, že výnosovo najzaujímavejšie fondy využíva len malá časť sporiteľov.

23.05.2018, 09:14 | Ján Záborský | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

A bohužiaľ, je to práve v období, keď akciové indexy dosahujú historické maximá a na rozdiel od bánk dokážu zhodnocovať úspory aj viac ako desiatimi percentami. Keďže ide o sporenie dlhodobé, nadobudnuté zhodnotenia sa úročia ďalej a práve tento efekt je z dlhodobého hľadiska významnou zložkou finálneho objemu úspor. Na porovnanie, pri štyridsaťročnom sporení po 50 eur mesačne má klient pri dvojpercentnom zhodnotení na konci zhruba 37-tisíc eur. Už päťpercentný výnos túto sumu viac než zdvojnásobí na 75-tisíc eur. Z toho len samotné zhodnotenie tvorí dve tretiny celej sumy. Inými slovami, aj malé rozdiely v zhodnotení môžu mať z dlhodobého hľadiska významný vplyv na výšku úspor. Dobré nastavenie dôchodkových fondov môže z (korunového) milionára spraviť dvojmilionára, pričom príspevok ostáva v oboch prípadoch rovnaký. Tri najpodstatnejšie zložky celej rovnice sú výška zhodnotenia, dĺžka sporenia a suma pravidelnej investície. Všetky tri dokáže klient ovplyvniť nielen v dobrovoľnom treťom pilieri, ale aj v povinnom druhom.

Neprehliadnite

Fico nepomohol

Hoci najznámejšou súčasťou bojov vlád Roberta Fica s druhým pilierom je jeho sústavné otváranie – pri štyroch príležitostiach znížil počet sporiteľov takmer o dvestotisíc –, najväčšie škody napáchal inde. Najprv pri povinnom presune všetkých sporiteľov do konzervatívnych fondov. V čase najväčšej krízy boli DSS nútené odpredať akciové investície za menšiu ako nákupnú hodnotu a nakúpiť v tom čase žiadané bezpečné dlhopisy. V akciových fondoch pritom boli dve tretiny klientov DSS. Účet v podobe chýbajúceho extra zhodnotenia na súkromných účtoch už v tomto čase môže presahovať jednu miliardu eur – vyše sedemsto eur na každého sporiteľa.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančné služby

Súvisiace články

Sporiť treba, ale s rozvahou

Sporiť treba, ale s rozvahou

Pre nízke úrokové sadzby ľudia hľadajú rizikovejšie alternatívy. Lákavé zúročenie ale nemusí v súčasnej dobe plne zohľadňovať rizikovosť investície. Slováci si v poslednom roku obľúbili investovať do podnikových dlhopisov, nemusia vedieť, čo sa za nimi skrýva

Kedy je zadlženie domácnosti priveľké

Ako sa rodí oligarchia: podnikateľský príbeh rodiny Bödörovcov

S kým majú na Slovensku Albánci kontakty? Vyskakuje jedno zaujímavé meno

Ako Enel s Ficom za chrbtom utopili miliardy v jadre

Diskusia (0 reakcií)