Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kedy je zadlženie domácnosti priveľké

Určite budeme mať prácu aj príjem a zarábať by sme mali v budúcnosti viac než teraz. Možno sa nám s takýmito úvermi bude žiť na začiatku horšie, ale veď to sa zlepší. My to určite dáme. Nemôžeme predsa žiť ako doteraz a do nemoty len šetriť a nič nemať.

23.05.2018, 09:14 | Martina Kláseková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Je pravdepodobné, že ľudia pred tým, ako vkročia do banky po úver, prejdú aj takouto myšlienkovou vlnou. V tom, čo si môžu dovoliť, sú často optimisti, a ak nie, spoliehajú sa na to, že im azda premrštené predstavy o vlastných možnostiach stopne banka.

Kým doteraz mohli dúfať, že aj keď má na nich niektorý finančný dom prísny meter, iný môže byť benevolentnejší, po novom budú mať banky hranice úverovateľnej klientely spoločné. Aspoň tie vonkajšie – pre vlastnú politiku môžu byť aj prísnejšie ako zákon. Od júla tohto roka sa totiž zmení jedno – nielenže budú musieť mať žiadatelia o úver dostatočný mesačný oficiálny príjem na to, aby splácali pôžičky. Aj výšku celkového dlhu budú mať limitovanú. Už tieto dve brány ukážu optimistom (a pesimistom tiež), aké veľké zadlženie je u nich ešte „normálne“ a čo sa už považuje za „príliš“.

Život na dlh

Život na úver nemá na Slovensku dlhú tradíciu, ešte pred dvadsiatimi rokmi sa čerpanie pôžičky považovalo skôr za hanbu a hrdí boli tí, čo si všetko zafinancovali sami. Požičiavanie sa väčším tempom rozmohlo hlavne za ostatných pätnásť rokov a v tom čase sa myslenie ľudí preklopilo do úplne opačnej polohy. Úver považujú za samozrejmosť. Podľa prieskumu spoločnosti Intrum napríklad len tridsať percent Slovákov nepovažuje za úplne v poriadku brať si úver na spotrebný tovar, takmer polovica si myslí, že to je normálne. Väčšinou si ho berú na najdlhší možný čas, hoci kupovaný spotrebný predmet im môže „dožiť“ aj skôr. Hypotéka je pritom vo väčšine prípadov nevyhnutnosť – nájomné bývanie takmer neexistuje a bez úveru bežne človek kúpu nehnuteľnosti nezafinancuje. Ľudia sa nemali kde a kedy naučiť, do akej miery je ešte vhodné svoju domácnosť zadlžiť a kedy to už môže byť nebezpečné.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Finančné služby