Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poistka s investovaním už nie je in

Základná rovnica pri sporení na dôchodok dlho znela jednoducho: investičné životné poistenie. Produkt to bol skvelý – pre poisťovne aj pre sprostredkovateľov. Poisťovniam prinášal predpísané poistné, distribútorom zas provízie vo výške ročného aj vyššieho poistenia. Akurát klient nezískal vždy ideálne riešenie.

23.05.2018, 09:14 | Ján Záborský | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Než zosilnela konkurencia medzi predajcami aj poisťovňami, sporenie vo fondoch cez poistku vychádzalo relatívne draho. Postupne sa znížilo, poisťovne na nátlak sprostredkovateľov znížili svoje marže výmenou za nižšie provízie. Potom prišla finančná kríza a prepad niektorých odporúčaných fondov. Napríklad tie nadviazané na krajiny V4 padli aj o viac ako tri štvrtiny a predajcovia zrazu museli klientom vysvetľovať, kam zmizli ich úspory. A hlavne, že poisťovňa za riziko neručí, plne ho nesie klient. Dôsledkom je stále nízke pretrvávanie životných poistiek na Slovensku – až 80 percent skončí do siedmich rokov existencie. Pre klienta to značí dodatočné náklady na poplatky za sprostredkovanie a tiež horší zdravotný stav, s ktorým vstupuje do novej poistnej zmluvy. To znamená drahšie poistné i nové ochranné lehoty (počas ktorých poisťovňa nemusí plniť) či riziko výluk kvôli už existujúcim zdravotným problémom. Zmeniť by to mohla nielen nová legislatíva, ale hlavne záujem poisťovní o dlhšie pretrvávanie zmlúv. Aj im sa tak znižujú náklady.

Viac možností

V súčasnosti sa už plne oddeľujú sporivé a poistné funkcie do dvoch rôznych produktov. Sprostredkovatelia totiž postupne rozšírili svoje ponuky o ďalšie typy služieb a pre klienta je rozdelenie investičnej a poistnej časti väčšinou príťažlivejšie. Nová európska regulácia navyše požaduje dôsledné porovnávanie investičných možností klienta a z nich vychádzajú investičné poistky horšie než čisté podielové fondy. Nie preto, že by boli nevyhnutne nevýhodné, ale tým, že musia obsahovať poistnú zložku, čo ich (ako investičný produkt) predražuje.

Neprehliadnite

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančné služby

Diskusia (0 reakcií)