Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dá sa prežiť aj bez vládnych zákaziek? IT firmy sa to museli naučiť

Štátny IT biznis v uplynulom roku naďalej prakticky stál. Veľké projekty informatizácie z novej eurofondovej skratky OP II (Operačný program Integrovaná infraštruktúra) sa nielenže nerealizovali, ale ani neobstarávali.

18.06.2018, 16:05 | Jozef Andacký | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

V skutočnosti vládna komisia prvé z nich schválila iba koncom minulého roka. Na kľúčový segment trhu sa tak slovenské IT firmy nemohli spoľahnúť. Museli sa obzerať po iných rozvojových impulzoch. Ako im to išlo?

Suchoty v publicu

Sumárne tržby reprezentatívnej vzorky stovky väčších i menších ítečkových firiem (s výnimkou distribútorov IT) vlani medziročne vzrástli o 3,4 percenta a dosiahli dve a pol miliardy eur. Na porovnanie, v roku 2016 klesli o bezmála 14 percent. Úplná otočka to teda nebola, ale naznačuje to, že trh si vie poradiť aj bez silných vládnych zákaziek.

Z najväčších hráčov si solídne nárasty pripísal Asseco Central Europe, Tempest, exe či Pixel Federation. Naopak, Soitron, Datalan či Sevitech mali dvojciferné poklesy. Nie vždy za tým bola schopnosť udržať si pozície v oslabenom public segmente.

Pixel, ktorý v ňom vôbec nepôsobí, rástol vďaka úspešnému prechodu vlajkového herného titulu (Diggy’s Adventure) na mobilnú platformu. Soitron zasa pocítil výpadok projektov v Turecku, na jednom zo svojich kľúčových trhov, keď práve v roku 2016 tam realizoval veľké projekty pre telekomunikačných operátorov.

Segmentácia dodávok IT 1/2
(%, podľa tržieb, 2017)
Segmentácia dodávok IT 1/2
PRAMEŇ: údaje poskytnuté spoločnosťami

Výtlak slovenskej IT brandže je ešte o niečo väčší než spomínaných 2,5 miliardy eur. Výpočet TRENDU (ako aj väčšina tabuliek a rebríčkov v tejto ročenke) už tradične vychádza z údajov, ktoré sú buď verejne dostupné v Registri účtovných závierok, alebo ich vlastným zisťovaním získa od firiem.

No a dostupné nie sú údaje viacerých veľkých technologických firiem, ako je AT&T, Huawei, SAP, Ditec a Alcatel-Lucent (po novom Nokia Networks). TREND odhaduje, že celkový trh IT produktov a služieb (s výnimkou distribútorov) mohol vlani hravo prekročiť tri miliardy eur.

Neprehliadnite

Podobne ako tržby stúpala v minulom roku aj 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Tagy Asseco Central Europe, Datalan, Eset, informatizácia, Pixel Federation, Soitron, TREND TOP v infotechnológiách 2018

Diskusia (0 reakcií)