Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Geológ: Nedá sa predvídať, kedy sa skala pod Strečnom odtrhne. Galéria nepomôže

05.06.2018, 17:30 | Katarína Ragáčová | © 2018 News and Media Holding

Geologická situácia pri Strečne je veľmi komplikovaná. Situáciu treba hneď riešiť, pretože ani najväčší znalec a odborník na výskum skalných brál či svahov vám nedá záruku, že sa neuvoľní nejaký skalný úlomok, hovorí Ján Vlčko z Katedry inžinierskej geológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Tagy

Strečno

Zo záverečnej správy k sanácii strečnianskeho skalného brala vyplýva, že je stále nebezpečné a hrozia zrútenia skál na cestu. Je to naozaj tak?

Je to pravda. So závermi správy SG Geotechniky, ktorá správu vypracovala, treba jednoznačne súhlasiť.

Sú tam teda bloky, ktoré sa môžu kedykoľvek zrútiť na cestu?

Presne tak. Aj naše pracovisko sa podieľalo na štúdii v prvej fáze prieskumu a vymedzili sme skalné bloky, ktoré hrozia potenciálnym zrútením. Problém je v tom, že je prakticky nemožné predvídať, kedy sa skalný blok odtrhne a zrúti dole svahom. To by museli byť všetky skalné bloky vo svahu monitorované, čo je v prípade skalného brala pod hradom Strečno prakticky nemožné a najmä nákladné, keďže geologické a inžinierskogeologické pomery sú tam veľmi komplikované. Je tam totiž množstvo výrazných tektonických porúch, ktoré súvisia so vznikom samotného brala. Ale aj množstvo sekundárnych trhlín, ktoré vznikli počas evolúcie brala a jeho blízkeho okolia. Škoda, že sa výstavba galérie nerealizovala paralelne s prácami v rokoch 2016 – 2017.

Cesta pod StrečnomZdroj: SITA

Neprehliadnite

Vyriešilo by problém vybudovanie galérie nad cestou?

Nie. Galéria sa nerobí 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Strečno

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.