Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Päť technologických trendov, ktorým sa firmy nevyhnú

Schopnosť strojov lepšie porozumieť ľuďom, neustále sa od nich učiť a prispôsobovať sa ich želaniam bude najväčšou technologickou inováciou najbližších rokov.

16.06.2018, 11:30 | Martin Valášek

  • Tlačiť
  • 0

Kritici namietajú, že prebiehajúca digitalizácia a zlepšovanie umelej inteligencie sú úsvitom chladnej, dystopickej budúcnosti, v ktorej svetu vládnu stroje. Optimisti, naopak, vykresľujú digitálnu budúcnosť ako éru, v ktorej nám technológie umožnia vytvoriť svet lepšie prispôsobený našim potrebám a predstavám.

Umelá inteligencia ovplyvní v najbližších rokoch životy firiem zrejme najviac, ale zďaleka to nie je jediná nastupujúca technológia, ktorej by sa podniky mali venovať. TREND prináša päticu trendov, ktoré prehĺbia digitalizáciu firiem aj prienik technológií do biznisu v najbližších rokoch najviac.

1. Rodičia umelej inteligencie

Umelá inteligencia (AI) sa v nasledujúcich rokoch stane tvárou viacerých firiem a bude ich reprezentovať obdobne ako dnes obchodníci alebo ľudia zo zákazníckych služieb. Predpovedajú to autori štúdie Technology Vision o trendoch a inováciách s najväčším potenciálom ovplyvniť podnikanie, ktorú každoročne vydáva spoločnosť Accenture.

Kvalita a schopnosti AI možno budú mať na rozhodovanie zákazníkov dokonca silnejší vplyv ako značka firmy. Do štyroch rokov si viac ako polovica spotrebiteľov vyberie služby podľa toho, akú umelú inteligenciu bude dodávateľ mať, a nie na základe jeho brandu.

Neprehliadnite

Má to však háčik. Ak sa má umelá inteligencia stať novým kolegom zamestnancov – tak ako to predpovedá 81 percent manažérov –, musia ju firmy prestať vnímať ako softvér či nástroj. Namiesto toho na ňu musia nazerať ako na živú bytosť, ktorú treba vychovať. Tak ako rodičia piplú svoje deti, aby mali v sebe zakorenené normy, ako sú zodpovednosť, férovosť a transparentnosť, upozorňujú autori štúdie.

Prečo firmy nasadzujú umelú inteligenciu
(%)
Prečo firmy nasadzujú umelú inteligenciu
PRAMEŇ: Statista, celosvetový prieskum, 2017

2. Supervýkonní asistenti

Google nedávno predviedol nové možnosti virtuálnej asistentky, ktorá dokáže 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Tagy digitalizácia, internet vecí, TREND TOP v infotechnológiách 2018, umelá inteligencia, virtuálna realita

Diskusia (0 reakcií)