Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo Vadala súhlasil s vydaním do Talianska a komu to u nás vyhovuje

Taliansky podnikateľ Antonino Vadala, o ktorom písal svoj posledný článok zavraždený novinár Ján Kuciak, mal na Slovensku konečne čeliť spravodlivosti. Hoci o jeho aktivitách polícia aj tajná služba dávno vedeli, až teraz sa dočkal obvinenia z trestného činu. Akurát už nie je na Slovensku. Pred necelým mesiacom ho Slovensko vydalo na trestné stíhanie Talianom a A. Vadala s tým veľmi ochotne súhlasil. Zrejme vedel, že v SR by ho mohli čakať omnoho väčšie problémy ako doma.

01.06.2018, 14:15 | Zuzana Petková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

J. Kuciak písal o prepojení Taliana na kalábrijskú mafiu a o tom, aké kontakty mal na ľudí blízkych vládnej strane Smer-SD. Jeho väzby siahali až na Úrad vlády SR. Napriek tomu, že polícia mala dávno zdokumentované jeho podozrivé obchody a SIS potvrdila, že ho sledovala, roky sa mu darilo v biznise na východe Slovenska. Poberal dotácie v agrárnom sektore. Konkrétne kroky proti nemu začal štát podnikať až po tom, čo médiá zverejnili posledný Kuciakov text.

Čo so stíhaním doma?

Na Slovensko tiež prišli dokumenty z Benátok, podľa ktorých je podozrivý z pašovania drog. Konkrétne kokaín sa mal prevážať v debničkách s ovocím. Časť dovozu mal podľa talianskych zdrojov financovať cez svoju slovenskú firmu Terra Real. Slovensko ho v marci vydalo na základe európskeho zatýkacieho rozkazu do Talianska, kde je stíhaný pre drogy. A. Vadala sťažnosť proti vydaniu nepodal a odletel do Talianska, kde je v tamojšom väzení.

Trestné stíhanie v Taliansku môže byť pre A. Vadalu výhodnejšie, tresty na Slovensku bývajú prísnejšie 

Zo Slovenska ho prokurátorka a súd pustili, hoci už v tom čase museli vedieť, že existujú vážne podozrenia z viacerých trestných činov, ktorých sa mal dopustiť na Slovensku. Len nedávno sa slovenská špeciálna prokuratúra pochválila, že na neho podala obžalobu pre pokus o zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a zločin subvenčného podvodu. Mal klamať pri žiadostiach o dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na svoju firmu Bio-Finiš. V prípade odsúdenia na Slovensku by mu hrozilo až osem rokov.

Neprehliadnite

Podľa informácií TRENDU sa o Vadalovo podnikanie pre možné podvody s DPH zaujíma tiež Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Antonino Vadala

Diskusia (0 reakcií)