Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sebavedomá Varšava rastie do výšky

03.06.2018, 10:00 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

Už z lietadla klesajúceho po ledva hodinovom lete z Bratislavy vidno panorámu metropoly so skupinou výškových budov. Varšava je šieste „najvyššie“ európske mesto podľa počtu mrakodrapov a v tomto smere patrí do najvyššej päťdesiatky na svete.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Enjoy

Vyše šesť desaťročí dominuje varšavskej oblohe Palác kultúry a vedy. „Stalinovu striekačku“, ako znie jedna z ironických prezývok budovy navrhnutej dvorným architektom sovietskeho diktátora podľa vzoru známych moskovských siedmich vežiakov, chceli Varšavčania po páde komunistického režimu zbúrať. Namiesto toho okolo nej vyrástla ďalšia desiatka mrakodrapov a spolu 25 vyše stometrových vežiakov. Viaceré navrhli slávni svetoví architekti ako Daniel Libeskind, Helmut Jahn, Skidmore, Owings & Merrill či Kohn Pedersen Fox Associates.

V ich tieni sa začala stavba budovy, ktorá prerastie aj Palác kultúry. Príbeh projektu Varso Tower je v mnohom symbolický pre súčasný búrlivý rozvoj poľského hlavného mesta. Vyrastá v blízkosti hlavnej železničnej stanice, na voľnej ploche v samom centre mesta. Pôvodná zástavba bola zničená počas druhej svetovej vojny a odvtedy bol pozemok prázdny.

Až pred siedmimi rokmi vyhlásil jeho majiteľ – Poľské štátne železnice súťaž na predaj. Najvyššiu sumu ponúkol pôvodne slovenský developer HB Reavis. Podľa územného plánu tu mohol postaviť 143 metrov vysokú budovu. „Keď sme zámer predstavili mestu a pýtali sme sa ich, ako vidia rozvoj tejto lokality, odpoveď bola: 140 metrov? Prečo nejdete tak vysoko, ako sa dá?“ spomína si Yacine Diallo, šéf developmentu HB Reavis Poľsko.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Enjoy

Tagy HB Reavis, mrakodrap, Varšava

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.