Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenskí stredoškoláci zbúrali protistranu. Stali sa majstrami sveta v debatovaní

Keď sa povie debata, zrejme si predstavíte dôležito vyzerajúcich pánov v oblekoch, ktorí diskutujú o politických otázkach v televízii.

03.06.2018, 17:00 | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

V skutočnosti existujú niečo ako majstrovstvá sveta v debatovaní – pre stredoškolákov. Volá sa to International Public Policy Forum a na jeho aprílovom tohtoročnom finále v New Yorku sa zúčastnil aj tím šiestich študentov zo súkromnej strednej školy LEAF Academy v Bratislave.

Tvorili ho tri dievčatá (Jasna Cifrová, Lucia Jaďuďová a Sára Lovecká) a traja chlapci (Matej Čerman, Samuel Nvota a Timofej Kožuchov). Ich koučom bol Branislav Fečko, ktorý od roku 2002, keď vyhral Slovenskú debatnú ligu, pracuje ako porotca, tréner a debatér v 15 rôznych krajinách. Mladí Slováci celú súťaž ovládli a porazili 157 tímov z celého sveta.

Zbúrať protistranu

Na študentskej debatnej súťaži sa každý rok riešia pálčivé otázky globalizovaného sveta. Diskusiu nevyhráva ten najhlasnejší, ale ten, kto vie najlepšie a najpresvedčivejšie predniesť svoje argumenty. Kým vlaňajšou ústrednou témou bola morálna povinnosť voči utečencom, tento rok sa riešili medzinárodné klimatické dohody o emisiách skleníkových plynov.

Súťaž prebiehala od októbra v piatich kolách s písanými prácami a na diaľku, až finále sa uskutočnilo ústnou formou v USA. Študenti mali diskutovať o tom, či by mali byť dohody záväzné s trestom prípade nesplnenia povinnosti (ako Kjótsky protokol) alebo ako dobrovoľné a bez eventuálnych sankcií (ako Parížska zmluva).

Spolu s témou zverejnili organizátori 70-stranové celkové zhrnutie problematiky. „Dozvedeli sme sa, prečo je diskutovaná téma relevantná, a tiež aké sú názory za oba názorové poly, podporené výberom článkov a vedeckých štúdií,“ vysvetľuje jeden z členov slovenského tímu Timofej Kožuchov.

Neprehliadnite

V prvom kole si slovenský tím musel vybrať stranu – či podporuje tézu donucovacích mechanizmov alebo sú proti nim. Výsledkom bola písomná práca s najviac 2 800 slovami. Len zorientovať sa v téme bolo náročné, keďže je rozsiahla, v cudzom jazyku a niekedy sa v nej strácajú aj experti a právnici.

Práca slovenských stredoškolákov zaujala medzinárodnú porotu súťaže, ktorá ich posunula do vyraďovacích kôl medzi 64 najlepších tímov. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Leaf, Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)