Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na zdravotníctve zarobili toľko, že si kúpili kaštieľ aj luxusný hotel

Podnikateľská skupina okolo Radoslava Bardúna zarobila na zdravotníctve toľko, že si v krátkom čase mohli kúpiť a dať zrekonštruovať legendárny hotel v Tatranskej Lomnici, pálffyovský kaštieľ vo Svätom Jure a získať ďalšie nehnuteľnosti.

06.06.2018, 05:05 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Bol to ten R. Bardún, ktorý nedopatrením povedal do mikrofónu TV Markíza, ako sa chystá lobovať u svojho kamaráta, budúceho šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). „Šéfom poisťovne bude tiež jeden náš kamarát z Košíc, takže z toho hľadiska lobingu by to mohlo byť dobré,“ povedal R. Bardún.

Šéfom VšZP sa v tom čase stal Marcel Forai, ktorý sa zapísal do histórie najmä nevýhodnými zmluvami so svojou tetou. K Bardúnovým slovám M. Forai uviedol, že sa nemuseli týkať jeho, keďže „v hre bolo vtedy viacero Košičanov“.

Bardúnovej firme Medirex stúpli odvtedy tržby trojnásobne. Žiadna iná firma v odvetví laboratórnej diagnostiky takto rýchlo nerástla. Aj preto je Medirex najväčší.

Proti záujmom tejto firmy sa postavila minulý týždeň prednostka Mikrobiologického ústavu Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Adriana Liptáková. Podľa denníka Sme sa usiluje o vytvorenie vlastných laboratórií, no naráža na nezáujem vedenia.

Historický hotel

Pre podnikateľov v zdravotníctve môže byť užitočné kamarátiť sa so šéfom VšZP. Štátna poisťovňa s ročným rozpočtom vyše troch miliárd eur zazmluvňuje zdravotnícke zariadenia a často tým aj rozhoduje o ich existencii. M. Forai odmieta, že by mal s Bardúnom nadštandardný vzťah. „Poznali sme sa, pôsobím v zdravotníctve 25 rokov, ale nie sme kamaráti. Od roku 2012 som sa s ním nestretol.“

Neprehliadnite

Pre R. Bardúna bola VšZP v uplynulých rokoch zrejme hlavným zdrojom príjmov. Vyplýva to zo zverejnených zmluvných dodatkov. Napríklad v roku 2015 si poisťovňa objednala od Medirexu služby za 24 miliónov eur. V danom roku to boli dve tretiny jeho tržieb.

V tom čase ľudia z Medirexu začali investovať do luxusných nehnuteľností. Prvou bol Hotel Lomnica. K Medirexu sa dostal v roku 2014. Získala ho firma Mores Resort, ktorá si na svojej internetovej stránke uvádzala kontaktný e-mail Medirex Group. Majiteľom Mores Resort bola vtedy britská schránková firma.

Pálffyho kaštiel v centre Svätého Jura sa aktuálne rekonštruuje.Zdroj: Wikimedia

Schránkari

Zaujímavé na britskej schránke, ktorá získala Hotel Lomnica, je ešte jedno meno. Jej konateľom bol istý Dušan Šepeľa. Toto meno by raz mohlo pri troche šťastia poodhaliť aj pozadie ďalšej spoločnosti, ktorá za mnohé vďačí Marcelovi Foraiovi.

D. Šepeľa pôsobí ako konateľ alebo aj papierový akcionár vo viacerých firmách, ktoré zakladala 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Podnikanie

Tagy zdravotníctvo