Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aj s dôchodkovým stropom budú slovenskí penzisti naďalej chorí a chudobní

Aby si slovenskí penzisti stihli užiť dôchodok. Atak na emócie jednoducho Smeru-SD, ale aj SNS či odborárom ide skvele. Popravde si treba priznať, že ani dnes, v čase, keď máme jeden z najnižších dôchodkových vekov v EÚ, si ho veľmi neužijú. Po 65 rokoch veku čaká priemerného Slováka či Slovenku už len necelých päť rokov v zdraví. Na porovnanie, priemerný Európan si zdravých rokov užije dvakrát viac. A Švéd bezmála štyrikrát.

11.06.2018, 17:34 | Ján Záborský | Katarína Ragáčová | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Riešenie, ako sa priblížiť priemeru, nie je v nastavení čo najnižšieho veku odchodu do dôchodku. Ten je len veľmi zjednodušeným ukazovateľom toho, čo si budúci penzisti želajú. Stačí pohľad na ich najväčšie obavy: neboja sa najviac toho, že sa dôchodku nedožijú, ale v prvom rade sa boja, či budú mať dostatok peňazí a či budú zdraví. Ani jeden z týchto bodov sa netýka dôchodkového veku či stropu.

„Je to ako dohodnúť sa v práci, v ktorý deň v mesiaci mi má chodiť výplata, ale už sa nepýtať, aká vysoká bude,“ hovorí expremiérka Iveta Radičová.

Obe časti rovnice sú pritom prepojené a podľa nej je nanajvýš nefér, ak sa hovorí len o strope a zamlčiava sa, čo to spraví s výškou dôchodkov. Pripomína, že v Poľsku napríklad zníženie dôchodkového veku znamenalo zároveň aj pokles priznávaných penzií o štvrtinu. Táto časť debaty podľa nej na Slovensku úplne chýba.

Spätný chod

Veľkým pozitívom pre Slovensko je reforma z roku 2012, ktorá nadviazala vek odchodu do dôchodku na rast veku dožitia. Ľudia tak budú tráviť v penzii v priemere rovnaký čas bez ohľadu na to, kedy do nej odídu. A penzijné výdavky štátu, ktoré tvoria viac ako 90 percent príjmov slovenských dôchodcov, zostanú pod kontrolou. Dokonca do roku 2034 mierne klesnú. Podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) padnú z 8,6 percenta HDP dnes o jeden celý percentuálny bod. Potom začnú vplyvom demografie rásť.

Neprehliadnite

Túto pozitívnu úpravu priniesol v predchádzajúcej vláde Smer-SD, ktorý teraz hľadá podporu pre zastavenie rastu penzijného veku. Zdanlivo racionálne nápady o nadviazaní na dlhovú brzdu sú len zásterkou: systém, ktorý 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika Ekonomika

Tagy dôchodkový strop, dôchodkový vek