Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko je európska pralesná mocnosť, máme ich 123. Kde sú najväčšie?

Sú roztrúsené a z domácich lesov tvoria len niečo viac ako desať a pol tisíca hektárov. Kryjú z nich teda iba polpercentný podiel. No ide o menšie celky najstarších a aj rukou človeka najmenej dotknutých lesov. V niektorých sa drevo neťažilo už stovky rokov a kmene niektorých ich stromov majú obvody na úrovni štyroch až piatich metrov. Reč je o pralesoch, ktoré neležia len na lesnatejšom severe, ale zopár ich je aj v blízkosti Bratislavy či Košíc.

12.06.2018, 18:55 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Nadšenci pralesov

O identifikáciu a vyhlasovanie pralesov sa v posledných rokoch zasadzuje hlavne občianske združenie OZ Prales. Nie každý starší les môže byť pralesom. Ním môže byť iba les, čo je schopný samovývoja a nehrozí jeho rozpad. Celkovo dnes vyše 150-ročných lesov má krajina až 80-tisíc hektárov. Pralesmi je iba osmina z nich.

Dohromady ich máme na Slovensku identifikovaných až vyše 260. Väčších pravých pralesov je 123. Menších pralesových zvyškov tu máme 138. Prales od zvyšku odlišuje plocha. Prales musí presahovať 20 hektárov.

Združenie na svojej webovej stránke uvádza, že aj vďaka pralesom má Slovensko v pomere k rozsahu svojho územia vôbec najvyššiu biodiverzitu spomedzi všetkých krajín EÚ. A že Slovensko je tiež jednou z mála krajín Únie, čo vôbec má pralesy.

Neprehliadnite

Plocha nedotknutých pralesov stúpa. Len na jar sa združenie Prales so štátnymi Lesmi SR dohodlo na plnom akceptovaní nedotknuteľnosti ďalších vyše 2 200 hektárov pralesov. Podnik ich v teréne na vlastné náklady vyznačí i zabezpečí ich ochranu. Aktuálne tak lesníkmi nie je z 10 600 hektárov identifikovaných pralesov akceptovaných iba posledných 1 100 hektárov.

Ktoré sú a kde sa nachádzajú najväčšie pralesy na Slovensku:

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Téma

Tagy lesy

Súvisiace články

Ako zachrániť naše lesy

Ako zachrániť naše lesy

Ochranári upozorňujú na miznutie slovenských lesov. Verejnosť to nevníma inak – keď sa niekde vyrúbe celý kus hory, turista tam les nevidí. Sľuby lesníkov nič nemenia 4

Najväčší nezmysel – naše lesy na drevo pre cudzinu

Pozrite si TOP 10 nových investícií na Slovensku

Kauza Technopol: Pri násilnom prevzatí firmy asistoval súd

Takto funguje fabrika, v ktorej sa vyrába takmer polovica z každého auta žilinskej Kie