Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bethereum: stavme sa, že to bude dobrý start-up

Bethereum je príklad start-upu, ktorý vznikol hľadaním biznisovej inovácie vo voľnočasovej záľube. Jeho zakladatelia sú vášniví fanúšikovia futbalu, ktorí si sem-tam stavili na výsledok zápasu. Na systéme tradičných stávkových kancelárií im však všeličo nevyhovovalo, a tak sa rozhodli vytvoriť vlastný. Kľúčovú úlohu v ňom hrá dnes veľmi populárna buzzwordová technológia blockchain.

09.06.2018, 10:05 | Jozef Andacký | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 12

Smart kontrakty

Najviditeľnejší rozdiel medzi Bethereom a Niké či bet365.com je, že nestaviate proti bookmakerovi, ale proti iných tipérom. Na prvý pohľad to pripomína decentralizované digitálne platformy typu Uber a Airbnb, ktoré spájajú ponuku s dopytom, pričom vynechávajú tradičného sprostredkovateľa. Spoločné majú aj to, že celý proces prebieha cez mobilnú aplikáciu a prostredníctvom internetu. Viac než peer-to-peer, čo je termín pre služby ako Uber, sa však na Bethereum hodí anglický prívlastok social, ktorý sa voľne prekladá ako „spoločenský“. Lebo súperiť môžete nielen s jedným tipérom (peer-to-peer), ale aj s celou tisíckou.

Biznisovou príležitosťou Betherea je podľa zakladateľov start-upu nárast neformálnych stávok medzi priateľmi alebo kolegami v práci na športové zápasy, ktoré práve sledujú. Ďalšími východiskami pre ich projekt je, že tradičné stávkové služby sú podľa nich málo transparentné v tom, ako stanovujú kurzy, majú limity na výhry, obmedzujú úspešných stávkarov a ich systém je nastavený tak, že „the House always wins“.

Neprehliadnite

Napríklad namiesto kurzov sa v Bethereu na rozdelenie výhry využíva jednoduchý bodovací systém: ak uhádneš výsledok zápasu, máš desať bodov, ak uhádneš len víťaza, máš štyri body a tak ďalej. „Pravidlá stávky si stanovia samotní hráči, a nie stávková kancelária alebo bookmaker,“ vysvetľuje cofounder Betherea Peter Gál. Aby to celé spoľahlivo fungovalo, na to je podľa zakladateľov start-upu ideálna technológia blockchainu.

Laici si blockchain spájajú najmä s bitcoinom a šialenou jazdou jeho dolárového kurzu. No jedna z blockchainových platforiem – Ethereum, od ktorej je odvodený aj názov start-upu – má aj ďalšiu zaujímavú vlastnosť. Umožňuje 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Rubrika Podnikanie

Tagy start-up, Start-up mesiaca