Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pozrite si TOP 10 nových investícií na Slovensku

12.06.2018, 14:29 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

Výber TREND Analyses z investičných zámerov avizovaných v máji

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Skrachovanú strážsku oceliareň kúpili Nemci

Investor: nemecká oceliareň Max Aicher
Lokalita: Strážske
Investícia: nespresnená
Zámer: prevzatie skrachovanej oceliarne Slovakia Steel Mills

Skrachovaná strážska oceliareň Slovakia Steel Mills (SSM), ktorú vybudovali a priviedli do dlhov bývalí partneri dnes už neexistujúcej investičnej skupiny Istrokapital, má nového majiteľa. V tendri ju kúpil maďarský výrobca ocele ÓAM Ózdi Acélművek z nemeckej skupiny Max Aicher.

Maďarská dcéra Nemcov sa rovnako ako SSM zameriava na výrobu betonárskej ocele zo šrotu. Zamestnáva štyristo ľudí a jej ročná kapacita je 360-tisíc ton. Koľko skupina Max Aicher za slovenský podnik zaplatila a aké plány s fabrikou má, nie je známe. Pre Slovensko najpozitívnejšie by bolo znovuoživenie fabriky. Ale možno ju Nemci kúpili iba preto, aby sa im do susedstva maďarskej dcéry neprisťahoval konkurent, pričom oni sami s podnikom veľké rozvojové plány nemajú.

Zdroj: TREND.sk

Ak chce Max Aicher firmu opäť rozbehnúť, musí sa pripraviť aj na investície. SSM je síce na hutnícke pomery nová fabrika, keďže začala vyrábať len pred ôsmimi rokmi, no už v roku 2014 skončila v konkurze a odvtedy stojí. Po vstupe do konkurzu síce boli jej technológie zakonzervované, no za štyri roky bez života zastarali.

Nemecká skupina pôsobí v 18 krajinách, kde zamestnáva štyritisíc ľudí. Jej ročné tržby sa pohybujú na úrovni miliardy eur.

Slovensko bránou LG do automotive

Investor: juhokórejský elektrotechnický gigant LG
Lokalita: Krušovce pri Topoľčanoch
Investícia: iba rozšírenie závodu bude stáť 25 mil. eur
Zámer: prevzatie závodu rakúskeho výrobcu svietidiel ZKW

Juhokórejský koncern LG sa popri svojom nosnom elektrotechnickom biznise čoraz viac posúva aj do automobilovej brandže. A to vo významnej miere aj cez Slovensko. Potom, ako vlani kúpil polovičný podiel v dunajskostredskej hi-tech spoločnosti c2i na výrobu kompozitných materiálov z uhlíkových vlákien, teraz v Krušovciach pri Topoľčanoch získal aj špičkový závod na produkciu svetiel pre automotive ZKW Slovakia.

Ide o súčasť širšej globálnej transakcie, v rámci ktorej LG kúpil za zhruba 1,1 miliardy eur celú rakúsku matku ZKW, pričom ide o historicky najväčšiu transakciu juhokórejského podniku.

Slovenská fabrika ZKW zohráva v rakúskom koncerne kľúčovú úlohu. Je druhou najväčšou v rámci skupiny, keďže zamestnáva takmer 2 500 ľudí z celkových viac ako deväťtisíc pracovníkov. Závod svietidlá nielen vyrába, ale aj vyvíja. Pre osobné automobily vyvíjajú v Krušovciach aj prídavné a hmlové svetlá a pre motocykle hlavné svetlá. Vo vývoji ZKW na Slovensku zamestnáva viac ako 150 ľudí.

Zdroj: TREND.sk

Podnik navyše aktuálne plánuje expanziu, v rámci ktorej vznikne už v prvej fáze ďalších štyristo nových pracovných miest. Fabrika chce pristaviť nové výrobné a skladové priestory s rozlohou takmer štyroch hektárov za 25 miliónov eur. Po zamestnaní prvých 400 nových ľudí by neskôr malo pribudnúť aj ďalších 500 miest.

Juhokórejský gigant sa chce do roku 2025 stať jedným z desiatich najväčších svetových dodávateľov pre automobilový priemysel. K automotive ho priviedli jeho úspechy v rozvoji elektromobility. Je jedným z globálnych lídrov na dodávky komplexných riešení v oblasti elektromobility, a to od batérií cez elektromotory až po softvér a nové materiály na znižovanie ich hmotnosti. Nová širšia zostava klasických automotive výrob v podobe svietidiel či nových ľahších materiálov má LG pomôcť získať ešte viac zákaziek od automobiliek.

Tubex zdvojnásobí výrobu

Investor: nemecký výrobca túb Tubex
Lokalita: Žarnovica
Investícia: nespresnená
Zámer: zdvojnásobenie výroby túb

Hliník už dlhšie neživí prácou iba podstatnú časť Žiaru nad Hronom, kde stoja jediné tuzemské hlinikárne Slovalco. Viacero investorov, zaoberajúcich sa spracovaním hliníka pre stavebníctvo či automobilový priemysel, už prišlo aj do neďalekej Žarnovice. Ich sila v meste, ktoré bolo známejšie spracovaním dreva, narastá.

Aktuálne ide rozširovať svoju žarnovickú dcéru nemecký výrobca rôznych túb i dóz na potraviny, kozmetiku či lieky Tubex. Kým dnes Nemci v Žarnovici ročne vyrobia 400-tisíc hliníkových túb, po novom to má byť až 800-tisíc.

Na nové pracovné miesta sa však mesto tešiť nemôže. V projekte sa totiž uvádza, že Tubexu bude stačiť jeho terajších 410 zamestnancov.

Materský Tubex drží z celoeurópskeho trhu s hliníkovými tubami až sedminový podiel, mimo domáceho Nemecka a Slovenska má ďalšie fabriky na starom kontinente aj v Rakúsku, Írsku, Španielsku a Rusku. Jednu má Tubex ešte aj v Číne.

Zdroj: TREND.sk

Akvaparkový boom

Investor: Zdeněk Zemek/Dvory nad Žitavou
Lokalita: Piešťany/Dvory nad Žitavou
Investícia: 25 mil. eur/šesť mil. eur
Zámer: výstavba nových akvaparkov

Akvaparky naďalej lákajú investorov. A nielen privátnych. V Piešťanoch chce jeden postaviť český biznismen, no podobné plány má aj juhoslovenská obec Dvory nad Žitavou.

V známom kúpeľnom meste Piešťanoch plánuje realizovať nový komplex s vodnými atrakciami i hotelom za 25 miliónov eur spoločnosť Z-group českého miliardára Zdeňka Zemeka.

Komplex s pracovným názvom Therme park Piešťany by mal vyrásť v lokalite Lodenica, ktorá sa nachádza v južnej časti Piešťan.

Zdroj: Maňo Štrauch

Z. Zemek podniká v hutníctve i doprave. Ovláda viacero autobusových dopravcov v Zlínskom kraji. Vlastní ja futbalový klub 1. FC Slovácko. Skúsenosti má aj s kúpeľníctvom. Jeho aktivity sú situované v Luhačoviciach, Velkých Losinách, Mariánskych Lázňach, Ostrožskej Novej Vsi či v Lázňach Darkov.

Obec s päťtisíc obyvateľmi Dvory nad Žitavou si zase od akvaparku sľubuje svoje zatraktívnenie. Využiť chce aj termálny vrt, ktorý je starý už niekoľko desaťročí. Obecný projekt má stáť minimálne šesť miliónov eur. Ak obec pre svoj zámer získa aj súkromného investora, zrejme si trúfne aj na širší projekt.

Viac o tejto investícii sa dozviete tu.

Topvar majú vzkriesiť plasty pre Jaguar

Investor: slovenský developer AAH Park
Lokalita: Topoľčany
Investícia: 30 mil. eur
Zámer: nové haly na skladovanie i výrobu

Pivovar v Topoľčanoch Topvar je už dávnejšie zavretý. Život v časti jeho areálu, kde mal asimilačné nádrže, by mohla rozprúdiť automobilová výroba. Počíta s tým domáca spoločnosť AAH Park. V lokalite chce vybudovať nový priemyselno-logistický areál, v ktorom vyrastie sklad a fabrika na výrobu plastových dielcov pre automobily s dvoma desiatkami vstrekolisov. Celý komplex má stáť 30 miliónov eur.

Pozadie AAH Park naznačuje, že za zámerom môže stáť investičná skupina Arca Capital. Najvyšším výkonným šéfom celého projektu je Matej Danóci, ktorý pre ňu viedol viaceré energetické biznisy a dodnes s ňou spolupracuje ako s finančným partnerom svojich projektov. Manažér už skôr vyhlásil, že výrobu plastových dielcov chce mať pri Topoľčanoch najmä preto, že sú blízko k Nitre, kde svoju novú automobilku stavia britský Jaguar Land Rover. Práve ten má byť pre jeho projekt nosným odberateľom.

Zdroj: Maňo Štrauch

Viac o tejto investícii sa dozviete tu.

Tomáš Chrenek preberá kežmarskú nemocnicu

Investor: zdravot. skupina Agel
Lokalita: Kežmarok
Investícia: vyše tri milióny eur
Zámer: prenajatie a modernizácia nemocnice

Zdravotnícka skupina Agel Slováka podnikajúceho v Česku Tomáša Chreneka rozširuje svoju tuzemskú nemocničnú sieť. K desiatim nemocniciam naprieč celým Slovenskom, pridáva jedenástu v Kežmarku. Informovali o tom Hospodárske noviny s tým, že menšiu nemocnicu s dosahom na 70-tisíc ľudí Agel získa do dvadsaťročného prenájmu za ročný nájom 50-tisíc eur.

Chrenekova firma sa mestu zaviazala, že do rozvoja nemocnice investuje viac ako tri milióny eur. Tie doplnia skoro štyri milióny eur, ktoré už kežmarská nemocnica získala z eurofondov.

Agel, ktorý začal vyrastať v českom zdravotníctve, na Slovensku už prevzal od samospráv nemocnice v Komárne, Košiciach, Levoči, Zvolene, Zlatých Moravciach, Leviciach, Krupine, Krompachoch, Handlovej i v Bánovciach nad Bebravou. Okrem toho má aj bratislavskú kliniku športovej medicíny a jednodňovej chirurgie a tiež dom sociálnych služieb v Krupine a centrum pre seniorov v Handlovej.

Zdroj: Profimedia.cz

 

Peter Korbačka (domáci investor)

Lokalita: TrnavaInvestícia: nezverejnenéZámer: • odkúpenie trnavského nákupného centra City Arena od Vladimíra Poóra

Viac o tejto investícii sa dozviete tu.

Vinárske závody Topoľčianky (domáci investor)

TopoľčiankyZdroj: Chateau Topoľčianky

Lokalita: Topoľčianky
Investícia: vyše 100-tisíc eur
Zámer: • nová pálenica na výrobu vínovice z vlastných vín

Viac o tejto investícii sa dozviete tu.

Jablčnô (domáci investor)

JablčnôZdroj: Archív Jablčnô

Lokalita: Kravany nad Dunajom pri Komárne
Investícia: 450-tisíc eur
Zámer: • obnovenie výroby jablčného cideru

Viac o tejto investícii sa dozviete tu.

skupina okolo Jána Sabola (domáci investor)

Lokalita: Poprad a TrebišovInvestícia: nezverejnenáZámer: • prevzatie podielov v podnikoch Petroltrans a Progress Trading

Viac o tejto investícii sa dozviete tu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 23/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy Agel, akvapark, City Arena, investície, LG, Sabolovci, TOP 10 investícií, Topvar, Žarnovica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.