Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa efektívne naučiť cudzí jazyk

17.06.2018 | Jozef Tvardzík

Diskusia (3 reakcie) Pravidlá diskusie

17.06.2018 | Roman Kanala

"Patrí medzi polyglotov, ľudí, ktorí ovládajú najmenej päť svetových jazykov."

Čo presne znamená slovo polyglot? Je to osoba, ktorá hovorí viacerými jazykmi. Ak niekto hovorí dvoma jazykmi, tak je bilingvný, ak troma, tak je trilingvný. Slovo kvadrilingvný som ešte nepočul. Takým sa už hovorí polyglot. Po grécky polus je mnoho, glotta je jazyk. Hyperpolyglot hovorí aspoň šiestimi jazykmi.

Známi polygloti boli Kleopatra (egyptčina, stará gréčtina, latinčina, aramejčína), Lomonosov (ruština, staroslovienčina, latinčina, gréčtina, nemčina, francúzština). Stredovekí panovníci a ich rodinní príslušníci dostali kráľovskú výchovu často na francúzskom dvore a boli polygloti. Otto von Habsburg hovoril všetkými jazykmi svojej ríše, plus anglicky, francúzsky, španielsky, portugalsky, latinsky.

Hovorím štyrmi svetovými jazykmi, napriek tomu mi hovoria polyglot. Jediný stredoeurópsky svetový jazyk je nemčina.

18.06.2018 | hulo11

Tak toto bola od redakcie fakt podpásovka - zadefinovať polygota tak, aby Kanala nespĺňal definíciu, napriek tomu, že sa tak necháva nazývať. Pán Tvardzík, vážne pouvažujte, či by ste sa nemali verejne ospravedlniť.

19.06.2018 | youri

tiez som sa pozastavil nad tym, co si to ti usmudlani psici v redakcii dovolili. Nebodaj sa bude teraz Kanala musiet naucit dalsi jazyk.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.