Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pradiareň, tepláreň, Spilka: Staré fabriky oživujú start-upy a kreatívci

Pradiareň, Jurkovičova tepláreň a Spilka onedlho získajú pôvodnú krásu zvonka a modernú funkciu vnútri. Trojica budov, ktorá patrí k posledným pozostatkom ešte nedávno bohatého dedičstva priemyselnej minulosti Bratislavy, prežila vďaka vyhláseniu za národné kultúrne pamiatky.

19.06.2018, 13:55 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

V minulom desaťročí zmizli Bratislavské elektrotechnické závody, Gumon, Kablo, Mlyn či Tabaková továreň, neskôr väčšia časť pivovaru Stein a Bratislavskej cvernovej továrne. Developeri namiesto nich plánovali moderné presklené multifunkčné komplexy.

Nástup start-upov a nových kreatívnych profesií však mení požiadavky na pracovné prostredie. Tehličkové haly s vysokými stropmi, veľkými pôvodnými oknami, stĺpmi či klenbami, ktoré dýchajú osobitou atmosférou, sú opäť žiadané. Len ťažké stroje nahradili stoly s notebookmi a tabletmi, kaviarne, reštaurácie a spoločenské sály.

Spomínané tri pamiatky majú v rukách veľkí developeri, ktorí sa ich snažia začleniť do rozsiahlych projektov Zwirn, Sky Park a Stein2. Hoci obnova pamiatok je mimoriadne komplikovaná a nákladná, v konečnom dôsledku zvyšuje atraktivitu okolitých novostavieb.

Ľudia si predstavujú, že v obnovených industriálnych pamiatkach by mala sídliť kultúra. Developeri zhodne tvrdia, že nenašli udržateľný model fungovania. Naznačuje to aj príklad oceňovanej Elektrárne Piešťany alebo dlhé hľadanie využitia bratislavskej Starej tržnice.

Neprehliadnite

Aj nevšedné flexibilné pracovné priestory a coworkingy však pritiahnu mladých profesionálov, ktorí si tu môžu napokon kúpiť byty. Zmena pracovných priestorov je celosvetový trend, ktorý už dorazil aj na Slovensko. Svedčia o tom aj fungujúce projekty ako Design Factory, Mlynica

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Extra reality

Tagy Cvernovka, industriál, Penta Real Estate, Pradiareň, Stein, YIT

Diskusia (0 reakcií)