Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mesto musíte zanechať v lepšom stave, než v akom ste ho našli

Luxusné byty na nábreží Temže, nový univerzitný areál prestížnej King’s College, rekonštrukcia pôvodného sídla Financial Times, väčšie i menšie kancelárske komplexy.

18.06.2018, 16:54 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Uznávaný londýnsky architekt John Robertson navrhol aj prvý tamojší projekt slovenského developera HB Reavis, ktorý ho pritiahol do Bratislavy navrhnúť fasádu novej kancelárskej veže. Pre TREND vysvetľuje, že použili rovnaký prístup ako v Londýne.

Vaše štúdio je považované za experta na centrálny Londýn. Pracujete aj v zahraničí, čím ste si vyslúžili túto povesť?

Naše štúdio považujem za úzko špecializované. Dobre poznáme investorov aj miestne úrady a sme úspešní pri získavaní stavebných povolení. Sme tým známi, ale nie sme jediné štúdio v Londýne. Je tu veľká konkurencia. Chceli by sme sa odlišovať tým, že dôkladne pracujeme v kontexte Londýna. Nepresadzujeme ikonické budovy ani monštruózne stavby, ktoré sa nehodia do mesta. Sme radi, keď sa naše budovy včlenia do štruktúry mesta proporciami a slohom. Chceme robiť moderné diela, ale musia fungovať v kontexte mesta. Mám rád grécke príslovie, že mesto musíte vždy zanechať v lepšom stave, než v akom ste ho našli.

Londýn sa výrazne mení a zachovanie historického charakteru je aktuálna téma. Ako vnímate súčasnú mohutnú výstavbu?

Posledných päť-desať rokov vidíme nárast výstavby výškových budov, takže je to jasný trend. Nie som proti vežiam, ak sú dobre navrhnuté a zoskupené v jednej oblasti. V Londýne je tiež veľký boom vo výstavbe bývania. Podľa mňa je to už bublina, pretože prichádza veľa zahraničných investorov a veľkým problémom sa stáva budovanie dostupného bývania. A úplne novým trendom je zmena nájomníkov kancelárií a nárast coworkingu.

Zdroj: Martina Brunovská

Súvisí to s nástupom start-upov a kreatívcov, ktorých metropoly ako Londýn priťahujú. Ako na to zareagovali developeri?

Nové typy pracovného prostredia prinášajú špecializovaní globálni investori ako WeWork alebo Mindspace, ale tiež HB Reavis s HubHubom. Je to veľmi zaujímavá zmena. Nová generácia nájomníkov hľadá flexibilitu a iný typ pracoviska, ktoré už nemusí byť konvenčným korporátnym prostredím. Páčia sa im staré budovy a sklady. Prenájmy sú veľmi flexibilné, pretože často rýchlo rastú z jedného notebooku na dvesto. Je tu nový štandard merania environmentálnych charakteristík budov. Naša nová budova 33 King William Street dosiahla certifikát štandardu BREEAM. Pri projekte novej centrály pre Skansku v The City chceme dosiahnuť štandard Well, ktorý zahŕňa aj zdravie a pohodu zamestnancov. Novým trendom je totiž vojna o talenty.

Ako sa Londýnu v tejto vojne darí?

Londýnsky trh sa v mnohom mení. Stále sú tu veľkí korporátni klienti ako Wells Fargo, ale aj noví hráči ako Facebook a Google, ktorí si budujú nové londýnske centrály. Veľa zaujímavých zmien prebieha okolo veľkých železničných staníc, kde sa stavajú klastre nových budov. Centrálny Londýn nebude nikdy lacnejší, preto dáva zmysel, že ľudia budú dochádzať. My pracujeme na dvoch veľkých projektoch komerčnej zástavby nad novými železničnými uzlami.

Neprehliadnite

Pracujete aj pre developera Canary Wharf. Ako sa mení finančné centrum, symbol úspechu 90. rokov minulého storočia?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy HB Reavis, Londýn