Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hľadá sa sok smeráka v boji o prezidenta: aj Kotleba vs. Harabin, Bugár bez šance

Približne deväť mesiacov pred prvým kolom prezidentských volieb je známa základná konfigurácia súťaže o najvyšší politický post v štáte.

18.06.2018, 09:25 | Marián Leško | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

komentár Marián Leško 2017

Hoci ešte nepoznáme kandidátov troch relevantných strán (Smeru-SD, SNS a OĽaNO), už teraz sa črtá, akú personálnu ponuku dostanú štyri základné voličské tábory na Slovensku: ľavicovo-nacionálny, občianskodemokratický, antisystémovo-alternatívny a tábor voličov maďarskej národnosti. Prvé tri tábory majú reálnu šancu, že dostanú svojho kandidáta do druhého kola volieb. Štvrtá skupina si v prvom kole vyberie „víťaza“ iba sama pre seba.

Čo je v rukách Smeru

Ľavicovo-nacionálny tábor bol úspešný v dvoch prezidentských voľbách – v roku 2004 a 2009, keď ho reprezentoval Ivan Gašparovič. Pôvodne si dlhoročného funkcionára HZDS ako svojho volebného koňa vybral ešte v roku 2003 predseda SNS Ján Slota, ale v poslednej chvíli si ho osvojil aj Smer.

Hoci Rudolf Schuster ako prezident urobil pre stranu Roberta Fica nepomerne viac ako bývalý najbližší spolupracovník Vladimíra Mečiara, Smer dal prednosť I. Gašparovičovi, lebo tak si to želala časť vplyvných sponzorov strany. Kandidát Smeru a SNS porazil nielen odchádzajúceho Vladimíra Mečiara, ale v roku 2009 aj nastupujúcu Ivetu Radičovú.

Neprehliadnite

V roku 2014 bol kandidátom tohto zoskupenia R. Fico, ktorý sa vďaka tomu veľmi ľahko dostal do druhého kola, ale tam veľmi ťažko prehral s Andrejom Kiskom. Nedokázal totiž využiť celý potenciál svojho voličského tábora a zvyšné tri hlasovali zväčša proti nemu.

Aj keď je zrejmé, že R. Fico chce mať v prezidentskom úrade svojho človeka, zatiaľ žiadneho kandidáta neponúkol, lebo hra na istotu mu nevyšla. Traja 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Politika

Tagy Marian Kočner, prezident, prezidentské voľby 2019