Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako pritiahnuť turistov do regiónov (+ najpopulárnejšie atrakcie a podujatia)

23.06.2018, 05:05 | Jarmila Horváthová | © 2018 News and Media Holding

Cestovný ruch má na Slovensku ešte veľké rezervy. V snahe riešiť existujúce problémy mnohí hľadajú vzory v susednom Rakúsku.

 • Tlačiť
 • 0

Tamojší úspech je založený na efektívnom riadení subjektov cestovného ruchu po horizontále v danej lokalite aj zdola nahor po vertikále obec – región – štát. Veľmi je osvedčený systém, pri ktorom každý subjekt, ktorý sa podieľa na príjmoch sektora, sa automaticky stáva platiacim členom tzv. organizácie destinačného manažmentu. Tá lokálne rozvíja turizmus na princípoch súkromno-verejného partnerstva a participácie.

Na Slovensku bol tento systémový nástroj riadenia zavedený v roku 2010 zákonom č. 91/2010 Z.z. o podpore cestovného ruchu. Na rozdiel od Rakúska je však postavený na princípe dobrovoľnosti a dobrovoľnom členstve, nie povinnom ako v Rakúsku.

Neprehliadnite

Slovenské organizácie dostávajú aj príspevok od štátu rovný sume, ktorú si vyberú na členských príspevkoch. Maximálne však do výšky vybranej dane z ubytovania členských samospráv. Aj vďaka týmto zdrojom sa jednotlivé organizácie snažia zveľaďovať turistické destinácie, dobudovávať infraštruktúru, zvyšovať kvalitu služieb či zlepšovať propagáciu návštevníckej ponuky.

V súčasnosti je na Slovensku registrovaných 41 organizácií cestovného ruchu, z toho päť krajských. Štát im ročne prerozdelí formou štátnej dotácie zhruba päť miliónov eur.

Cyklotrasy, vínne dni aj rozhľadne

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Cestovanie

Tagy cestovanie, regióny, turizmus

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.