Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V čom lieta(l) Kaliňák. Novinárom pred rokmi ušla dôležitá informácia

Exminister vnútra Robert Kaliňák má na krku ďalšie porušenie zákona v súvislosti s veľkou štátnou zákazkou. Aktuálne ide o nákup vrtuľníkov s odhadovanou hodnotou 80 miliónov eur bez DPH. R. Kaliňák ešte ako minister vychvaľoval stroje amerického výrobcu Bell Helicopters Textron. Teraz sa ukázalo, že nezostal len pri slovách. Úrad pre verejné obstarávanie rozhodol, že ministerstvo pod jeho vedením opakovane porušilo zákon, keď v tomto tendri diskriminovalo konkurenčnú taliansku skupinu Leonardo.

19.06.2018, 18:31 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 12

Podozrivé je najmä zrušenie súťaže hneď po otvorení cenových ponúk. Lacnejšiu predložil Leonardo. Ministerstvo vnútra (MV SR) by malo ísť pri štátnych zákazkách príkladom. Za bývalej vlády bolo autorom dvoch významných noviel zákona o verejnom obstarávaní a zavádzalo aj najvýznamnejší elektronický nákupný systém.

Vrtuľníky sú však v krátkom čase druhá veľká zákazka, pri ktorej ÚVO vyčíta rezortu z čias R. Kaliňáka porušenie zákona. V oboch prípadoch exminister veľmi dobre vedel, čo chce nakúpiť a od koho. A následné procesy a kroky smerovali k tomu, aby sa tieto preferencie premietli do podpisu zmluvy. Nerovný prístup v štátnych zákazkách nie je na Slovensku nič neobvyklé, no Kaliňákovým špecifikom bolo, že tieto neštandardné nákupy prezentoval ako supervýhodné a snažil sa z nich čerpať aj politické body.

Bez schránky to nejde

V roku 2014 sa R. Kaliňák chválil, ako vymenil starú nefunkčnú ruskú techniku za dva moderné americké vrtuľníky od spoločnosti Bell Helicopters Textron. Pred novinármi to ako-tak zvládol obhájiť, aj keď chýbalo jasné vysvetlenie, prečo spojili dve nesúvisiace operácie s technikou do jednej výmeny.

R. Kaliňák už vtedy musel vedieť, že chce nakupovať aj ďalšie vrtuľníky. Mohol teda spraviť verejné obstarávanie, dať všetkým výrobcom rovnakú šancu a starú techniku predať v inej súťaži. Vďaka zámennému obchodu sa však vyhol obstarávaniu a nakúpil napriamo. MV SR v zásade zopakovalo argument, že staré vrtuľníky nepotrebovalo a veľké áno. Tvrdí, že zámena bola najvýhodnejším riešením.

Novinárom vtedy ušla ešte jedna informácia, ktorá dôveryhodnosť tohto obchodu spochybňuje. R. Kaliňák nenakupoval 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Rubrika Ekonomika

Tagy Denisa Saková, ministerstvo vnútra, Robert Kaliňák, tender