Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako Kaliňák a spol. obnovili mečiarizmus

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa musel pred poslancami parlamentu i novinármi opäť vyjadriť na adresu svojho podriadeného. Nešetril slovami chvály – vraj si doktora Vasiľa Špirka veľmi váži, k jeho práci nemá žiadne výhrady a celkovo ju hodnotí veľmi vysoko. Z jeho úst to znelo veľmi čudne. Lebo keby to bola pravda a on si spolu s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom naozaj Špirka vážil, tak by bolo nepochopiteľné, prečo práve jeho nechali dva roky trestne a disciplinárne stíhať. Prečo dovolili, aby bol šikanovaný a prenasledovaný tak, že sa nielen on sám cítil ohrozený na živote, ale hrozby pociťoval aj vo vzťahu k svojej rodine.

22.06.2018, 05:09 | Marián Leško | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Bez rešpektu a úcty

Keď D. Kováčik minulý týždeň hodnotil prácu špeciálnej prokuratúry, vyhlásil, že táto inštitúcia si úlohy, ktoré jej ukladajú zákony a uznesenia vlády, „v roku 2017 splnila“.

Ani slovom sa nezmienil, že táto inštitúcia má na stole prípady, na ktorých pracoval prokurátor Špirko, kde sú medzi možnými podozrivými bývalý minister vnútra, bývalý minister financií a dopravy, terajšia ministerka vnútra, bývalý šéf polície, terajší riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a bývalý náčelník jej protikorupčnej jednotky.

Špeciálny prokurátor D. Kováčik sám od seba nepovedal nič o tom, v akom štádiu je vyšetrovanie trestného oznámenia, ktoré podal prokurátor Špirko na verejných činiteľov a funkcionárov polície, ktorí sa podľa neho dopustili trestného činu sabotáže. Ako keby tu bolo úplne prirodzené a normálne, že vysokí ústavní činitelia a najvyšší predstavitelia polície sú podozriví, že chceli poškodiť ústavné zriadenie a svoje postavenie zneužili na to, aby marili plnenie dôležitej úlohy štátneho orgánu.

Neprehliadnite

Faktom je, že to bol prokurátor špeciálnej prokuratúry, človek nespochybniteľne kvalifikovaný, kto oznámil, že činitelia štátu a funkcionári polície sa podľa neho dopustili trestného činu, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody až na dvadsaťpäť rokov či na doživotie. Ale jeho nadriadený to nepovažoval za hodné čo i len zmienky v správe, ktorú predkladal parlamentu.

Na otázky novinárov, či prípady, ktoré V. Špirko dozoroval, ale počas jeho trestného a disciplinárneho stíhania mu boli odobraté, mu opäť vrátia, D. Kováčik odpovedal, že nevie (!). Ako keby 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Politika

Tagy Dušan Kováčik, Robert Kaliňák, Vasiľ Špirko