Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lunter našiel kostlivca: spor o milióny pre podnikateľa spájaného s podsvetím

25.06.2018, 14:01 | Zuzana Petková | © 2018 News and Media Holding

Keď prišiel nový predseda Banskobystrického kraja Ján Lunter do úradu, čakal ho v skrini kostlivec. Súdny spor o pohľadávku, ktorej celková hodnota môže predstavovať milióny eur a pre krajský rozpočet môže byť likvidačná.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika

Ekonomika

Sučasný krajský šéf Ján Lunter má hlavu v smútku...Zdroj: TASR/Branislav Račko

Peniaze od kraja vymáha firma Akus podnikateľa Ivana Pokorného, ktorého médiá spájali s bratislavským podsvetím, konkrétne so skupinou jakšíkovcov. A to kvôli tomu, že sa jeho meno objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch. On sám v minulosti ich autenticitu spochybnil.

Kauza siaha ešte do konca deväťdesiatych rokov. Pohľadávka vznikla pre starý dlh za rekonštrukciu jedného z domovov sociálnych služieb. Paradoxné je, že kým celá rekonštrukcia mala stáť necelých 50-tisíc eur, kraj už zaplatil vyše päť miliónov eur a o ďalšie milióny sa súdi.

Ako sa to začalo

Ako Akus k pohľadávke prišiel? Ešte v roku 1997 uzavrel Domov sociálnych služieb Úsvit v Detve-Piešti zmluvu o rekonštrukcii. Už vtedy bola zjavne nevýhodná, stavebníkovi Jozefovi Vejčíkovi sa zaviazali zaplatiť 1,5 milióna korún (necelých 50-tisíc eur) za opravu budovy. Neskôr sa cena ešte zvýšila na 3,4 milióna korún.

... k múru ho tlačí firma, ktorá ani nemá kancelárie, len schránku.Zdroj: Maňo Štrauch

To samo osebe ešte nebolo nezvyčajné. Neštandardná však bolo zmluvná pokuta, ktorá predstavovala tri percentá denne z omeškania úhrady faktúry. Pre nedostatky na stavbe domova neuhradilo jeho vtedajšie vedenie asi desaťtisíc eur. Následne prehralo súd vo Zvolene a neodvolalo sa.

Neprehliadnite

Bývalý riaditeľ domova Július Feješ, ktorý zmluvu podpisoval, pre rokmi tvrdil, že ide o mega podvod. Bránil sa, že sám sa ocitol v pozícii podvedeného. „Nikdy som 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika Ekonomika

Tagy Ján Lunter

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.