Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obedy zdarma nevynašiel Smer-SD, no školstvo potrebuje niečo iné

Obed zadarmo neexistuje, znie prvá poučka ekonómie. Myslí sa tým, že každé pozvanie musí niekto v konečnom dôsledku zaplatiť. A možno za to bude aj chcieť akúsi protislužbu. Podobne je to s každým vládnym výdavkovým programom.

25.06.2018, 05:03 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Vládny Smer-SD ide v najnovšom sociálnom balíčku rozdávať práve obedy zadarmo: deťom na základných školách a v poslednom ročníku materských škôl. Opatrenie za viac ako sto miliónov eur ročne ohlásil predseda Robert Fico spolu so zvýšením vianočných príspevkov pre dôchodcov a s podporou domáceho kúpeľníctva. Aj keď návrhy najsilnejšej vládnej strany budú musieť ešte prejsť koaličnou radou, po odobrení ministrom financií Petrom Kažimírom je pravdepodobné, že budú súčasťou návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Komu to pomôže?

Aký je zmysel preplácania obedov na školách, kde sa už dnes stravujú viac ako dve tretiny detí? Bývalý premiér opatrenie vníma ako zvyšovanie životnej úrovne, keďže rodiny s dvomi školopovinnými deťmi takto na svojich výdavkoch ušetria ročne bezmála 500 eur. Kritici z opozície návrh označili za začiatok predvolebnej kampane za štátne peniaze.

Neprehliadnite

Keďže na každé dieťa majú jedálne od januára dostať rovnaký príspevok vo výške 1,2 eura, ale každá rodina platí štátu na daniach inú sumu, pôjde o prerozdelenie od bohatších k chudobným. A nielen tým, ktorí už dnes svojim deťom obedy platia.

Na Slovensku už existuje príspevok na stravu pre deti v hmotnej núdzi. Tie však dostávajú iba suchú stravu mimo priestorov klasických školských jedální 

Väčšia šanca, že deti na obedy nechodia z finančných dôvodov, je u chudobnejších rodín. Pravidelné a zdravé stravovanie detí je pritom dôležité pre zdravotné výsledky počas ich celého neskoršieho života. Životný štýl, do ktorého patrí aj stravovanie, stojí podľa staršej štúdie vedcov z amerického Princetonu za viac ako tretinou zdravotných výsledkov. Na porovnanie: lekári a nemocnice dokážu ovplyvniť len zhruba desatinu, keďže už len „zachraňujú“ to, čo vytvorila genetická výbava, životné prostredie či strava a návyky.

Aká je presná štruktúra detí, ktoré v školách neobedujú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Ekonomika

Tagy obedy zadarmo, školstvo, Smer