Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Premnožená zver ohrozuje ľudí aj úrodu, z lesov má zmiznúť takmer polovica

25.06.2018, 18:10 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

Politik alebo biznismen, ktorý si do svojho revíru pre pracovnú vyťaženosť ide zapoľovať len párkrát za rok s kamarátmi či obchodnými partnermi. Aj to len na tie najkrajšie jelene či daniele, pretože mu ide o trofejné parožie či kančie kly na stene na rozdiel od bežného dedinského poľovníka, ktorý primárne chce mäso do chladničky.

 • Tlačiť
 • 23

Rubrika

Ekonomika

Bohužiaľ, toto nie je ojedinelý úkaz zo slovenských revírov. Bohužiaľ preto, lebo to, čo možno teší turistu či ochranára, nemusí byť po vôli motoristom. Jeleňov aj diviakov je u nás oproti začiatku milénia dvojnásobok. Rastú tak nielen počty dopravných nehôd so zverou, ale i škody na poľných plodinách i mladých lesoch.

Štát tomu chystá koniec. Bohatých a vplyvných prinúti, aby do poľovných združení zavolali naspäť aj dedinčanov. Nielen kvôli lovu, ale preto, aby sa poľovníctvo znova stalo súčasťou vidieckeho života. Zmeny má po dlhých rokoch upraviť nový zákon o poľovníctve. No pravda je aj to, že ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré ho chystá, už začína voči bohatým a vplyvným mäknúť. Úvodná koncepcia – predskokan zákona – bola ešte koncom roka prijatá s tvrdšími pákami, než ministerstvo hlása aktuálne.

Zdroj: Tibor Benčič

Neduhy sviatočných poľovníkov

Časy, keď v lesoch a na poliach okolo slovenských dedín lovili zver desiatky miestnych chlapov, sa po nástupe demokracie skončili. V zmysle nutného akceptovania vlastníckych práv dnes lovia hlavne tí, ktorým lesy i polia patria. Alebo tí, ktorí majú peniaze, aby si poľovné revíry od vlastníkov pôdy prenajali. Dedinčania tak boli z mnohých revírov ich novými pánmi vytlačení.

Neprehliadnite

Ľudia vyťažení podnikaním či prácou však na výjazdy do svojich revírov nemajú čas. Navyše sa loví málo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 23

Rubrika Ekonomika

Tagy poľovníctvo, zvieratá

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.