Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bez včiel nemá ľudstvo šancu

Bzučia okolo uší a občas aj bolestivo poštípu. No dávajú nám aj chutný med. Aj také sú včely. Pre prežitie celého ľudstva sú absolútne nezastupiteľné. Opeľovaním kvetov, zeleniny, ovocia i olejnín nám zabezpečujú na stoloch až tretinu všetkého jedla.

06.07.2018, 12:00 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Opeľujú tri štvrtiny všetkých kvetov, zvyšok pripadá na čmeliaky a iný hmyz. Keby zmizli, o pár rokov máme problém aj s obilím či ryžou, ktoré inak opeľuje vietor. Rozvracanie lúčnych ekosystémov by naštartovalo rozpad pevninských spoločenstiev aj iných rastlín i živočíchov.

Znie to ako poplašná správa, ale je to realita. Teda v prípade, pokiaľ sa ľudstvo nezačne k svojim malým okrídleným pomocníkom správať starostlivejšie ako doteraz. Na Slovensku ešte počty včiel chovaných ľuďmi stúpajú. A rastie tu aj počet včelárov. No vo svete je to naopak. Podľa štúdií OSN počty včiel klesajú a niekde už dochádza aj k problémom s opeľovaním. Je za tým hlavne využívanie pesticídov v poľnohospodárstve. No i globálne otepľovanie, ktoré presúva škodcov i predátorov včiel do nových teritórií. Pohodliu včiel neprospieva ani to, keď sa tradičné včelárstvo s prezimovávaním i liečením včiel mení na ich priemyselné využívanie bez rešpektu k prírode.

Neprehliadnite

Smrtiace kokteily pesticídov

Že včely nie sú samozrejmosťou, ukázali niektoré správy už pred desiatkou rokov. Ich hromadné vymieranie ohlásili najskôr v USA. V niektorých ázijských oblastiach dnes ovocné sady opeľujú robotníci s metličkami. Vo Francúzsku neprežije zimu až 40 percent včelstiev.

Východoslovenský včelár z Hrane pri Trebišove Tibor Vargapál hovorí, že prirodzený úbytok včelstiev po zime je len do úrovne desiatich percent. On sám po každej zime stráca zo svojich skoro 200 úľov iba zopár. V krajinách s intenzívnejšou chemizáciou polí, než akú má Slovensko, sú úhyny väčšie. Práve Francúzsko patrí už dlho k lídrom európskej agrárnej výroby, s čím je spojené aj skúšanie nových chemikálií.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Podnikanie

Tagy včely