Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Londýn vie, ako bude vyzerať o desať rokov

Simon McGinn vedie realitný poradenský tím City of London, historického a finančného centra britskej metropoly s osobitným štatútom mesta spomedzi 33 samosprávnych častí Londýna. „Mojou úlohou je starať sa o to, aby podnikatelia u nás boli spokojní. Neustále s developermi a investormi hovorím o ich plánoch a pýtam sa, čo potrebujú a ako im môžem pomôcť. Developeri a nájomcovia sú moji klienti a ja sa o nich starám,“ hovorí o svojej práci. Ak by niečo takéto povedal predstaviteľ ktoréhokoľvek slovenského mesta, od obyvateľov by si zrejme nevypočul nič pekné.

01.07.2018, 16:59 | Daniel Suchý | Londýn

  • Tlačiť
  • 12

V City prezývanom Štvorcová míľa žije na ploche necelej tretiny bratislavského Starého Mesta iba osemtisíc ľudí. Za prácou ich tam denne dochádza vyše 480-tisíc, teda zhruba populácia celej Bratislavy. Viac ako šesť stoviek historických pamiatok vrátane symbolu Londýna, Katedrály svätého Pavla, ročne navštívi desať miliónov turistov. Popri nich tu vzniká najväčší blok výškových budov v metropole. Zdanlivo búrlivé a chaotické budovanie, pripomínajúce vznik nového centra Bratislavy s vežami Twin City, Sky Parku a Eurovey, má však radnica pod kontrolou.

Pohľad do budúcnosti

S. McGinn nás o tom presviedča pri veľkom interaktívnom modeli, ktorý detailne zobrazuje všetky budovy v City. Nielen existujúce, ale aj rozostavané a tie, ktoré sa ešte nezačali stavať, ale už majú povolenie. Vidíme, ako bude City vyzerať o desať rokov.

Vizualizácia podoby City of London v roku 2026Zdroj: City of London

Samospráva koncom minulého roka zverejnila aj vizualizácie zobrazujúce City v roku 2026 po dokončení trinástich rozostavaných alebo plánovaných projektov. Desať z nich sú mrakodrapy nad 150 metrov. Medzi nimi dominuje vyše tristometrový One Undershaft, prezývaný pre tvar fasády The Trellis (Mreža), ktorý sa takmer vyrovná najvyššej budove západnej Európy, mrakodrapu The Shard (Črep) na druhom brehu Temže. Len o niečo nižší bude 22 Bishopsgate, ktorý zasa poskytne najväčšiu kancelársku plochu v Európe. Spolu nové veže prinesú ďalších 85-tisíc pracovných miest, približuje S. McGinn rozsah výstavby.

Trinásť nových veží spolu prinesie do City of London ďalších 85-tisíc pracovných miest 

Výškové budovy vyrastajú len v malom trojuholníku so zhruba polkilometrovými ramenami. O desať rokov sa ich tam bude tiesniť až tridsať: od ikonickej Gherkin (Uhorka), cez kontroverznú Walkie-Talkie (Vysielačka), dokončované Cheesegrater (Strúhač syra), Can of Ham (Mäsová konzerva) a Scalpel (Skalpel) až po plánovanú Trellis. Prezývky dominantám s obľubou vymýšľajú Londýnčania podľa tvaru.

Neprehliadnite

„Podobu City obmedzujeme v dnešnom tvare, pretože musíme chrániť výhľady na Katedrálu svätého Pavla a Tower of London. Všetky výškové budovy sú sústredené na jedinom mieste, ktoré do týchto výhľadov nezasahuje,“ vysvetľuje S. McGinn. Keď si na jeho pokyn čupneme, naozaj vidíme rôzne pohľady na kupolu chrámu, ktoré umožňuje zachovanie nízkych stavieb alebo zrezanie vežiakov. Londýn okrem náletového kužeľa letísk obmedzuje výstavbu výškových budov zachovaním pohľadov na najdôležitejšie pamiatky z nábreží, mostov a panoramatického výhľadu z dvanástich vyvýšených miest. Rozhodnutie o ich ochrane platí už od roku 1937.

Simon McGinn pri modeli City of LondonZdroj: Martina Brunovská

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Rubrika Ekonomika

Tagy Londýn, mrakodrap